Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Yaşam Zorlaşıyor: Maliyetler Aldı Başını Gitti

Hayat pahalılığı giderek artarken İstanbul Planlama Ajansı’nın son verileri İstanbul'da yaşamın giderek zorlaştığını gösterdi. Maliyetler giderek yükseliyor. İşte raporun detayları...
İstanbul’da Yaşam Zorlaşıyor: Maliyetler Aldı Başını Gitti
HABER GİRİŞ

Hayat pahalılığı, temel ürünlere gelen zamlar Türkiye’de yaşam mücadelesi veren vatandaşı derinden etkilemeye devam ediyor. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İş) tarafından en son açıklanan veriler gerçeği gözler önüne seriyor. Hal böyleyken İstanbulluların yaşam maliyetini ölçen raporunu her ay düzenli olarak yayımlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) en son paylaştığı veriler dikkat çekti.

İstanbul Planlama Ajansı’nın, Eylül ayı raporunda 44 bin 561 olan yaşam maliyeti, Ekim ayında 46 bin TL’ye dayandı.

Buna göre Ekim’de İstanbulluların yaşam maliyeti 45 bin 956 lira olarak hesaplandı. Geçtiğimiz aya göre 1.395 lira artmış oldu.

Raporda İstanbul’da yaşamın maliyetinin aylık bazda yüzde 3,13, yıllık bazda ise yüzde 76,69 arttığı görüldü.

Bir önceki yılın Aralık ayına göre ise yüzde 66,53 arttı.

GCM Yatırım Banner

Hanelerin sık kullandığı bazı ürünler incelendiğinde yıllık bazda en çarpışı fiyat artışı yüzde 120,47 ile temizlik ürünlerinde görüldü.

İstanbul Planlama Ajansı Ekim ayı yaşam maliyeti
Kaynak: İPA

Fiyatı yüksek seviyede olan zeytinyağı ise yüzde 145,86 arttı. Margarin ise aylık bazda yüzde 10,27, yıllık bazda yüzde 67,88 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.