Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Enflasyon Mart’ta Yüzde 80’e Yaklaştı

İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan verilere göre Mart ayında İstanbul’da enflasyon yüzde 78’den fazla arttı. Detaylar haberde...
İstanbul’da Enflasyon Mart’ta Yüzde 80’e Yaklaştı
HABER GİRİŞ

İstanbul’un tüketici fiyat artışlarını gösteren İstanbul Enflasyonu Mart ayı verileri açıklandı. İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan rapora göre Şubat’ta yüzde 76,58 olan yıllık enflasyon, geçen ay yüzde 78,25 olarak gerçekleşti.

art ayında İstanbul’da perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre yüzde 3,93, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları indeksi ise yüzde 3,78 oranında artış kaydetti.

Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; giyim Harcamaları grubunda yüzde 8,96, diğer Harcamalar grubunda yüzde 8,66, ev eşyası harcamalarında yüzde 6,01 artış görüldü.

İstanbul enflasyonu tablosu
Kaynak: İTO

Konut harcamalarında yüzde 3,90, gıda harcamalarında yüzde 3,62, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 3,05, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde 1,06, kültür eğitim ve eğlence harcamalarında ise yüzde 0,20 artış izlendi.

Toptan fiyatlarda mart ayındaki artışlar ise şu şekilde oldu. Buna göre madenler grubunda yüzde 7,85, gıda maddeleri grubunda yüzde 5,20, işlenmemiş maddeler grubunda yüzde 3,30, kimyevi maddeler grubunda yüzde 2,65, inşaat malzemeleri grubunda yüzde 0,83 ve yakacak ve enerji maddeleri grubunda yüzde 0,43, artış izlendi. Mensucat grubunda ise herhangi bir değişim kaydedilmedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.