Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail’den Sonra Mısır için Büyükelçi Atamasına Yeşil Işık

İsrail’den sonra normalleşme sırası Mısır’a geldi. Çavuşoğlu, yakın zamanda Mısır’a büyükelçi ataması yapılacağını duyurdu.
İsrail’den Sonra Mısır için Büyükelçi Atamasına Yeşil Işık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi görüşmesine ilişkin yeni gelişmeleri paylaştı.

Dış politikada normalleşme adımlarının atıldığı Mısır ile siyasi istişarelerin yakın zamanda tekrar düzenlenebileceği bilgisini paylaştı.

Çavuşoğlu, “Önümüzdeki aylarda büyükelçi ataması olabilir” dedi. Böylece Türkiye’nin, İsrail için 4 yıl sonra aldığı büyükelçi atama kararını yaklaşık 10 yıl sonra da Mısır için alacağı beklentisi oluştu.

“Amacımız Suriye’deki İç Savaşı Sonlandırmak”

Mısır ile kurulan temasların benzerinin Suriye için de gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine ilişkin merak edilen soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, “Amacımız Suriye’deki iç savaşı sonlandırmak” dedi.

Suriye’deki muhalif gruplarla sürecin yürütüldüğünü belirterek, Astana görüşmelerine rejimle birlikte muhaliflerin de katılım sağladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Siyasi süreci canlandırma niyetinde olduklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Angajmanın bir ayağı da bu. Anayasa Komitesi tarafından bir ilerlemenin sağlanması lazım ama orada bir ilerleme yok” şeklinde ifadede bulundu.

“Meclisimizin ve Vatandaşımızın İkna Olması Gerek”

İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliği sürecine değinen Çavuşoğlu, Türkiye’nin iki ülke ile imzaladığı üçlü mutabakattaki beklentilerinin henüz karşılanmadığına işaret ederek şöyle açıklama yaptı:

“Henüz bazı somut adımları atmadılar. İadeler ve yasal düzenlemelerle ilgili somut beklentileri karşılamadılar. Meclisimizin ve vatandaşımızın ikna olması gerekiyor.”

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’ın önceki hafta Ankara’ya düzenlediği ziyarette kendisine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beklentilerini ilettiğini söyledi.

“Finlandiya ile Değil, İsveç ile Sıkıntılarımız Var”

“Süreç olumlu ilerliyor ama hala atılması gereken adımlar var” diyen Çavuşoğlu, Ankara’nın şartlarını yerine getirmeyen asıl tarafın İsveç olduğu mesajını verdi.

Dışişleri Bakanı, “Finlandiya ile ilgili sıkıntılar o kadar büyük değil. Daha çok İsveç’te sıkıntılarımız var ancak iki ülke ve NATO bize eşit şekilde muamele edin diyorlar. Esasen daha fazla adım atması gereken ülke İsveç” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.