Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail Ekonomisine Savaş Şoku! Bütçe Açığı 5 Katına Çıktı

Sivillere yönelik saldırılarını her geçen gün artıran İsrail’in ekonomisi ciddi bir gerilemeyle karşı karşıya. Ülke, 7 Ekim’den bu yana 30 milyar şekel borçlandı. İşte detaylar;
İsrail Ekonomisine Savaş Şoku! Bütçe Açığı 5 Katına Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail, abluka altına aldığı Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları başlattığı 7 Ekim’den bu yana yaklaşık 30 milyar şekel (7,8 milyar dolar) borçlandı. Tüm dünyadan gelen tepkilere göz yumarak Gazze’ye yönelik saldırılarını aralıksız devam ettiren İsrail, dün gerçekleştirdiği haftalık tahvil ihalesinde, yerel piyasadan 3,7 milyar şekel (1 milyar dolar) daha temin etti.

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İsrail’in finansman olanaklarının hükümetin tüm ihtiyaçlarını tam ve en iyi şekilde finanse etmesine olanak sağladığı belirtildi. İsrail’de bütçe açığı Ekim’de 22,9 milyar şekele yükseldi. Son veriler 12 aylık bütçe açığının 2,6’ya yükseldiğini gösterdi.

İsrail, 7 Ekim’de yoğun bir harcama dönemine girdi ve Başbakan Binyamin Netanyahu “Muslukları açma talimatı” verdi.

Bütçedeki en büyük yükün silah altına aldığı yaklaşık 350 bin yedek askere vergi muafiyeti, ek mali destek, vergi indirimleri, çatışma bölgelerinden tahliye edilenlerin konaklaması gibi unsurlar olduğu belirtiliyor. Yedek askerlerin iş gücü ve aktif tüketimden çekilmesi de üretim ekonomik hayattaki hareketliliği düşürdü.

Şekel Değer Kaybediyor

Dolar karşısında düşüş trendine giren şekel, 10 yılın en düşük seviyesine geriledi. İsrail’in Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinde azalma gerçekleşti. Rezervler 7,3 milyar dolar düşerek 191,2 milyar dolara geriledi.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), 25 Ekim’de İsrail’in kredi notunu “AA-“ olarak teyit ederken not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi.

Fitch Ratings ise İsrail’in “A+” olan kredi notunu negatif izlemeye aldığını duyurmuştu.  (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.