Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail’e Bir Darbe de Bu Kurumdan Geldi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, jeopolitik riskler nedeniyle İsrail’in kredi not görünümünü düşürdü.
İsrail’e Bir Darbe de Bu Kurumdan Geldi
HABER GİRİŞ

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze şeridini bombalamayı sürdürüyor. Savaşın başladığı günden bu yana 12 bin tondan fazla patlayıcı kullanıldığı ve bunun yaklaşık bir atom bombası gücüne eşit olduğu belirtildi.

Can kaybı 6 bine yaklaşırken, sağlık sisteminin çökmesi ve kötü şartlar nedeniyle salgın hastalıklar başladı. İsrail dünyanın tüm tepkisine rağmen durmak bilmiyor.

Üç büyük uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu arasında yer alan Moody’s ve Fitch Ratings’ten sonra şimdi de Standard & Poor’s (S&P), çatışma nedeniyle İsrail hakkında değerlendirmede bulundu.

Kurum, İsrail’in kredi notunu “AA-” olarak teyit ederken, not görünümünü jeopolitik riskler nedeniyle “durağan”dan “negatif”e düşürdü.

Ülkenin uzun ve kısa vadeli döviz ve yerel para cinsinden kredi notlarının “AA-/A-1+” olarak teyit edildiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Savaşın 6 Aydan Fazla Sürmemesi Bekleniyor

Yapılan açıklamada çatışmanın Gazze merkezli kalması, 3-6 aydan fazla sürmemesi varsayılırken, bu olasılıkla değerlendirme yapıldığı söylendi.

Ancak savaşın daha geniş alana yayılması, İsrail’deki ekonomi ve güvenlik durumu üzerinde daha belirgin bir etki yaratma riskinin de olduğuna dikkat çekildi.

Kurum, İsrail ekonomisinin 2023’ün üçüncü çeyreğinde yüzde 5 daralmasını bekliyor. 2024 yılının başlarında ise toparlanma öngörülüyor.

Bu yıl için beklenen daralmanın güvenlik nedeniyle oluşan aksaklıklar, iş faaliyetlerinin bölünmesi, turizm sektörünün olumsuz etkilenmesi gibi durumlardan kaynaklanacağı söylendi.

Çatışmanın ilk günlerinde Fitch, İsrail’in “A+” olan kredi notunu negatif izlemeye aldığını, gerilimin tırmanması halinde not indirimi yapılacağını açıkladı.

Moody’s ise İsrail’in “A1” olan kredi notunu, bir düşüş yapılması olasılığına karşı incelemeye aldığını duyurmuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın