Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Riskleri Değerlendirdi: İsrail’in Kredi Notu Negatif İzlemede

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İsrail'in "A+" olan kredi notunun negatif izlemeye alındığını duyurdu. Detaylar haberde;
Fitch Riskleri Değerlendirdi: İsrail’in Kredi Notu Negatif İzlemede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, internet sitesinden yaptığı açıklama ile jeopolitik riskler nedeniyle İsrail’in “A+” olan kredi notunun negatif izlemeye alındığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, İsrail’in uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunun negatif izlemeye alınmasında, İsrail-Filistin çatışmasından kaynaklanan jeopolitik risklerin etkili olduğu ifade edildi.

Fitch’den İsrail’e Çatışma Uyarısı

Negatif izlemenin, İsrail’in mevcut çatışmasının uzun bir süre boyunca birden fazla aktörle büyük ölçekli askeri çatışmaları içerecek şekilde genişlemesi riskini yansıttığı belirtildi. Buna Hizbullah, diğer bölgesel silahlı gruplar ve İran’ın da dahil olabileceğine değinildi.

Çatışmalarda bu ölçekteki bir genişlemenin, insan kaybına ek olarak, önemli miktarda ek askeri harcamaya, altyapının tahrip olmasına, tüketici ve yatırım duyarlılığında sürekli değişime yol açabileceği ve dolayısıyla İsrail’in kredi ölçümlerinde büyük bir bozulmaya neden olabileceği vurgulandı.

İsrail’in dinamik, yüksek katma değerli ekonomisi, bölgesel çatışmalara karşı dayanıklılığı, askeri çatışmalara hazırlığı, sağlam mali ve dış ölçütleri ve nakit tamponlarının birleşiminin, büyük ölçüde Gazze ile sınırlı nispeten kısa bir çatışmanın İsrail’in notunu etkilemesini olası kılmamakta olduğu da eklendi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomi ve kamu maliyesi üzerinde maddi ve uzun süreli etki yaratacak şekilde çatışmanın önemli ölçüde tırmanmasının ise ülkenin kredi notunun düşmesine neden olabileceği uyarısında bulunuldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.