Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSO İhracat Endeksi Kritik Seviyede Yerinde Saydı

İSO, Türk imalat sanayi ihracatçılarının durumunu ortaya koyan ihracat iklimi endeksi verilerini açıkladı. Verilerde üst üste ikinci ayda da düşüş kayda geçti.
İSO İhracat Endeksi Kritik Seviyede Yerinde Saydı
HABER GİRİŞ

İstanbul Sanayi Odası (İSO), her ay yayımladığı Türkiye imalat sektörü ihracat iklimi endeksi verilerini paylaştı. İSO ihracat iklim endeksine göre Türk imalat sanayi ihracatçılarının talep ikliminde Ağustos’ta ilk kez kayda geçen bozulma Eylül ayı verilerinde değişkenlik göstermedi.

Ağustos ayında 49,1’e gerileyerek 50,0 eşik değerinin altına inen ve 6 ay sonra ilk kez kritik seviyeye düşen endeks, Eylül’de 49 puanında gelerek yerinde saydı.

Böylece Türk imalatçılarının ihracat pazarlarındaki genel talep koşulları ele alındığında özellikle Avrupa’daki zayıf yapının üst üste 2 ay boyunca gerileme yaşattığı görüldü.

İSO raporunda, endeksi aşağı çeken en büyük etmenin Avrupa’daki en büyük dört ihracat pazarı olan Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa’daki durgunluk olduğuna dikkat çekildi.

Orta Doğu pazarında ise Avrupa’dakinin aksine talebin canlılığı koruduğu kaydedildi. Endekse pozitif katkı sunan Orta Doğu ve Hindistan olurken ABD’deki talep koşullarında değişkenlik görülmedi.


ABD’de ekonomik aktivite yılın dokuzuncu ayında da genişlemeyi sürdürdü. Rusya tarafından üretim çarpıcı şekilde artarken Çin’de ise büyüme bu yılın en düşük seviyesine çekildi.

GCM Yatırım Banner

Eylül ayı verilerini yorumlayan S&P Global Market Intelligence ekonomi direktörü Andrew Harker şöyle ifade kullandı:

“Avrupa’daki ekonomik zayıflık Eylül ayında Türk imalatçıları için engel oluşturmaya devam etti ve üçüncü çeyrek sona ererken dış pazar satışları açısından firmaların önündeki seçenekleri sınırlandırdı. Buna ek olarak ABD’deki büyümenin ılımlı seyretmesi sonucu, kilit ihracat pazarları içerisinde talep artışının ana kaynağı yine BAE oldu. Rusya’da da ekonomik aktivite dirençli görünümünü korudu.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın