Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Haddi Ağustos Ayında Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun aylık olarak yayımladığı dış ticaret endeksleri raporuna göre dış ticaret haddi 12,6 puan arttı. Detaylar haberin içerisinde;
Dış Ticaret Haddi Ağustos Ayında Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından aylık olarak açıklanan dış ticaret endeksleri raporu yayımlandı. Rapora göre Ağustos 2023 döneminde ihracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi yıllık bazda 12,6 puan artarak 86,8 seviyesinde kaydedildi.

Ağustos ayında ihracat birim değer endeksi yıllık bazda yüzde 1,8 azaldı. Endeks yıllık bazda gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,2 ve ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 16, yakıtlarda yüzde 19,9 azaldı. İmalat sanayinde ise (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 0,8 yükseldi.

TÜİK’in geçen ayki Temmuz raporunda dış ticaret haddi yıllık bazda 12,5 puan artarak 89,6 seviyesine yükselmişti.

Dış Ticaret Haddi Ağustos Ayı Değişim Grafiği
KAYNAK: TÜİK

İhracat miktar endeksi söz konusu dönemde yıllık bazda yüzde 3,4 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı kıyasla gıda, içecek ve tütünde yüzde 9,4 artarken, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 7,2 azaldı. İhracat miktar endeksi yakıtlarda yüzde 28,3, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 0,3 arttı.

Ağustos 2023 döneminde ithalat birim değer endeksi yıllık bazda yüzde 16,1 düştü. Endeks bir önceki yılın aynı ayına kıyasla gıda, içecek ve tütünde yüzde 10,7 azaldı.

GCM Yatırım Banner

İthalat birim endeksi Ağustos’ta yakıtta yüzde 46,1, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 16,3 ve gıda, içecek, tütün hariç imalat sanayinde yüzde 4,4 düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın