Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı! Dış Ticaret Haddi Temmuz’da da Arttı

TÜİK bugün yayımladığı raporda Temmuz ayında dış ticaret haddinin 12,5 puan arttığını açıkladı. Detaylar haberde...
TÜİK Açıkladı! Dış Ticaret Haddi Temmuz’da da Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Temmuz 2023 dönemine ilişkin dış ticaret endeksleri raporunu açıklandı. Hazirana ayında yıllık bazda 12,08 puan artarak 89,3 seviyesinde kaydan geçen dış ticaret haddi Temmuz’da da artış seyrini sürdürdü.

Rapora göre ihracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi Temmuz’da yıllık bazda 12,5 puan artarak 89,6 oldu.

Dış Ticaret Haddi TÜİK Temmuz
Kaynak: TÜİK

Söz konusu dönemde ihracat birim değer endeksi yıllık bazda yüzde 2,1 azaldı. Endeks yıllık bazda gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,4 ve ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 16,1, yakıtlarda yüzde 34,3 azalırken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,7 arttı.

İhracat miktar endeksi ise Temmuz’da yıllık bazda yüzde 10,6 artı. Endeks yıllık bazda gıda, içecek ve tütünde yüzde 47,9, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 3,9 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,7, yakıtlarda yüzde 17,9 arttı.

TÜİK raporunda ithalat birim değer endeksi ise yüzde 15,7 azaldı. Endeks gıda, içecek ve tütünde yüzde 15,8, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 24,2, yakıtlarda yüzde 41,5 ve imalat sanayinde yüzde 6,6 azaldı.

GCM Yatırım Banner

İthalat miktar endeksi ise yüzde 31,0 arttı.

Bunun yanında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat miktar endeksi yüzde 6,8, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ithalat miktar endeksi ise yüzde 8,5 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın