Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSO İhracat Endeksi 6 Ay Sonra Kritik Seviyeye İndi

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Ağustos’ta 50,3’ten 49,1’e gerilerken, yedi aydır süren toparlanmayı sonlandırdı.
İSO İhracat Endeksi 6 Ay Sonra Kritik Seviyeye İndi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi verilerini açıkladı. İSO ihracat iklim endeksi Ağustos ayında 49,1’e gerileyerek 50,0 eşik değerinin altına indi. Bu veri, Türk imalat sanayi ihracatçılarının talep ikliminde son yedi aydır ilk kez bozulma olduğunu gösterdi.

Endeks Ocak ayında 49,5 değerinde gerçekleştikten sonra devam eden aylarda 50,0 eşiğinin üzerinde kalmayı başarmıştı.

Raporda, birçok Avrupa ülkesinde ekonomik aktivitenin gerilemesinin, ihracat ikliminde zayıflamaya yol açan temel faktör olduğu ifade edildi.

Üretimin düştüğü ülkelerin başında Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve İspanya yer alıyor. Türkiye’nin imalat konusunda ikinci en büyük ihracat pazarı olan ABD’de üretim artışı devam ediyor.

Bunun yanında Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar’da da ekonomik aktivitede güçlü artış devam etti.

GCM Yatırım Banner

İhracat Yapılan 6 Ülkeden 5’inde Üretim Düştü

İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Temmuz ayında 50,3 değerinde gerçekleşmişti. En çok ihracat yapılan altı ülkeden beşinde üretimin düştüğü görüldü.

En çok ihracat yapılan altı ülke arasındaki Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve İspanya’da üretim azalırken, Almanya Mayıs 2020’den bu yana en yüksek oranda düşüşle dikkat çekti.

Mısır ve Lübnan’ın üretiminde düşüş olurken, Hindistan genel görünümde pozitif katkı sağlayan itici güç oldu. Öte yandan Türk imalat sektörü ihracatında çok düşük bir paya sahip olduğu için endeksi destekleme düzeyi sınırlı oldu.

Raporda, BRIC ekonomilerinin tamamında ekonomik aktivitede artış olduğu, Rusya’daki büyümenin on beş ayın en yüksek seviyesine ulaştığı açıklandı.

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Türk imalatçıları için ihracat ortamının zayıflayabileceğine ilişkin olarak bir önceki ay dile getirdiğimiz endişelerin Ağustos’ta gerçekleştiği görülüyor.” ifadesini kullandı.

ABD’nin çok sınırlı bir büyüme sağlayabildiği bu sebeple Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya dışındaki ana ihracat pazarlarından büyümeye katkının sınırlı düzeyde olduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.