Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş İnsanı Milyon Dolarlık Kripto Parasını Hackerlardan Son Anda Kurtardı

Ankara’da bir iş insanı hackerlar tarafından ele geçirilen kripto cüzdanındaki varlıkları borsa ile iletişime geçerek kurtardı. Ayrıntılar geliyor...
İş İnsanı Milyon Dolarlık Kripto Parasını Hackerlardan Son Anda Kurtardı
HABER GİRİŞ

Kripto varlıklar her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşırken, kötü niyetli kişiler tarafından kullanıcılar hedef alınıyor. Bu olayların yeni bir örneği Ankara’da yaşandı. E-ticaret firması sahibi olan bir iş insanı, yurt dışında bir şirket ile kripto para ödemesi içeren bir sözleşme yaptı.

Karşı taraftan ödeme yapılmadığını fark eden iş insanının, 1,9 milyon dolar değerinde kripto varlık içeren cüzdanı hackerlar tarafından ele geçirildi. İş insanı sonrasında hukuki yardım için avukat Betül Akça’ya başvurdu.

Yapılan teknik takip sonucunda dolandırıcıların kripto para borsasını taklit ederek sahte arayüz oluşturdukları, iş adamının da bu sayfa üzerinden işlem yaptığı tespit edildi. Akça sonrasında borsa ile görüştüklerini ve uzlaşma sağladıklarını söyledi. Uzlaşma ile borsa iş insanının 1,9 milyon dolarını iade etti.

Herkesin bu kadar şanslı olamayacağına dikkat çeken Akça, son dönemde kripto varlık odaklı dolandırıcılık faaliyetlerinde artış olduğunu söyledi. Akça müvekkilinin sahte arayüz formu ile hedef alındığını belirtti.

Yatırımcıların hukuki hakları konusunda bilgi sahibi olmaları gerektiğini vurgulayan Akça, Zira nitelikli dolandırıcılık olarak varsayılıyor ve ne kadar hızlı bir şekilde hukuki sürece başlanılırsa olumlu yönde sonuç alma olasılıkları da artıyor.” diye konuştu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.