Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İş Dünyasından Asgari Ücret Açıklaması

Asgari ücret zammı sonrasında iş dünyasından değerlendirme geldi. Detaylar haberde...
İş Dünyasından Asgari Ücret Açıklaması
Son Güncelleme: 
Yorum

Milyonlarca vatandaş Temmuz ayı asgari ücreti merakla belliyordu. Bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ücrete yüzde 34 zam yapıldığını duyurdu. Gelen zamma yönelik iş dünyasından değerlendirme geldi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yeni ücretin hayırlı olması dileğinde bulunarak, çalışanın alım gücünün, enflasyonun üzerinde bir refah artışıyla korunmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı ise işçilerin alın teri ve emeklerinin enflasyonun altında ezdirilmemesinden memnuniyet duyduklarını aktardı.

Asmalı, yeni ekonomi yönetimince alınacak olan tedbirlerin etkisiyle enflasyon hedefine adım adım yaklaşılacağına olan inancın tam olduğunu söyledi. Bu kapsamda 400 TL’lik asgari ücret desteğinin 500 TL’ye çıkarılmış olmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

Asgari ücrete yönelik değerlendirmede bulunan bir diğer isim ise Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın oldu. Asgari ücret miktarını işverenler olarak bekledikleri bir oran olarak gördüklerini ve bu artışın zamlar karşısında eritilmemesi gerektiğini söyledi.

ASKON Başkanı Aydın, enflasyonun tek haneye inmediği sürece refah seviyesinin artmayacağını kaydetti. Yıllık artışın yüzde 107’ye ulaştığını ve beklenilen artışın olduğunu aktardı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ise “Asgari ücrette yapılan yüzde 34 zamla emeğin milli gelirden aldığı payın hak ettiği seviyelere gelecek olmasını, büyümenin kapsayıcılığını artırması bakımından değerli buluyoruz.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu