Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Belli Oldu: Net 11 Bin 402 TL

Asgari ücret üçüncü toplantı sonunda belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonların merak ettiği rakamı açıkladı.
Asgari Ücret Belli Oldu: Net 11 Bin 402 TL
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonları ilgilendiren asgari ücret ara zammı için komisyon bugün üçüncü kez bir araya geldi. Farklı rakamların masaya getirildiği yoğun görüşmeler neticesinde karar verildi. Buna göre asgari ücretin 1 Temmuz itibarıyla yüzde 34 artırılarak net 11 bin 402 liraya yükseltilmesi kararlaştırıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan: “Geçtiğimiz 6 ayda 400 TL olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini önümüzdeki 6 ayda 500 lira olarak uygulamaya devam edeceğiz.” dedi.

13 Haziran’da ilk toplantısını yapan komisyon dün ikinci kez toplanmıştı. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da katıldı.

Bugün yapılan toplantının ardından açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, asgari ücret yılın ikinci yarısında brüt 13 bin 414, net 11 bin 402 lira olarak belirlendiğini duyurdu.

“Türk-İş ve TİSK başkanlarına görüşmelerdeki uzlaşmacı yaklaşımları için teşekkür ediyorum. TİSK Başkanı çalışma hayatı olmak üzere son dönemde ortaya koyduğu fayda odaklı yaklaşımıyla birçok icraata imza attı. Asgari ücrete vergi muafiyeti, beyaz bayrak uygulaması, istihdam teşvikleri bunlardan birkaçıdır.” diyen Işıkhan, emeği geçen herkese teşekkür etti.

GCM Yatırım Banner

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, süreç boyunca dengeli rakam için çalıştıklarını, imkanları sonuna kadar zorlayarak bu rakamın kabul edilmiş olmasından dolayı memnun olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.