Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran’ın Dondurulan Varlıkları Katar’daki Hesaplarına Yatırıldı

İran, Güney Kore'de bloke edilen 6 milyar dolar döviz kaynaklarının Katar'daki banka hesaplarına yatırıldığını açıkladı. İşte detaylar;
İran’ın Dondurulan Varlıkları Katar’daki Hesaplarına Yatırıldı
HABER GİRİŞ

İran yaptığı açıklamayla, Güney Kore’de bloke edilen döviz kaynaklarının Katar’daki banka hesaplarına yatırıldığını bildirdi. İran Merkez Bankası Başkanı Muhammed Rıza Ferzin, başkent Tahran’da yaptığı basın açıklamasında, “Doha yönetiminden Katar’daki İran banka hesaplarının etkinleştirildiğine dair bilgi aldıklarını” söyledi.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’ndan edilen bilgide Ferzin, ABD ile varılan mahkum takası anlaşması ile serbest bırakılan varlıklarının 5 milyar 573 milyon 492 bin euro olarak İran fonlarının Katar’daki banka hesaplarına yatırıldığını kaydetti.

Ferzin açıklamasında, serbest bırakılan varlıkların 6 İran bankasının 2 Katar bankasında açtığı hesaplara aktarıldığına dikkat çekti.

Güney Kore’de tutulan 6 milyar doların 10 Ağustos’ta İsveç’teki banka hesaplarına euro olarak transfer edildiğini anımsattı. Bugün ise 5 milyar 573 milyon 492 bin euro olarak Katar’daki hesaplara yatırıldığını ekledi.

İran Merkez Bankası’nın bahsi geçen parayı riyali güçlendirme politikası çerçevesinde kullanacağını dile getirdi. Ferzin, bekleme süresinde yaşanan paradaki değer kaybı sebebiyle de Seul yönetiminden şikayetçi olduklarını vurguladı. Şikayete ilişkin yargı sürecinin sürdüğünü de bildirdi.

GCM Yatırım Banner

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.