Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İddia: İran’ın Dondurulan Varlıkları İsviçre’ye Aktarıldı

ABD yaptırımları sebebiyle dondurulan İran'ın mal varlığının İsviçre Merkez Bankası'na aktarıldığı ileri sürüldü. Detaylar haberin içerisinde;
İddia: İran’ın Dondurulan Varlıkları İsviçre’ye Aktarıldı
HABER GİRİŞ

ABD’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ülkede dondurulan İran varlıklarının tekrar iade edilmesi amacıyla İsviçre Merkez Bankası’na aktarıldığını iddia edildi. Söz konusu iddia, Güney Kore medyası Yonhap Infomax’ın haberinde yer aldı.

İsmi açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan haberde Güney Kore para birimi won olarak aktarılan mal varlıklarının, İsviçre Merkez Bankası tarafından yaklaşık 5 hafta içinde önce dolara, ardından euroya çevrileceği bildirildi.

Yaptırımlar sebebiyle dondurulan yaklaşık 6 milyar dolar değerindeki paranın İsviçre Merkez Bankası tarafından her gün ortalama 240 milyon dolarının çevrileceğine işaret edildi.

Anadolu Ajansı (AA) ABD ve İran basınında yer alan bazı haberleri anımsattı. Söz konusu haberlerde iki ülkenin bazı konularda fikir birliğine vardığı öne sürülmüştü.

İki ülke ABD’de tutuklanan birkaç İran vatandaşıyla İran’da tutuklu 5 ABD’linin takası ve İran’ın Güney Kore’deki yaklaşık 6 milyar dolarlık bloke edilen petrol gelirine erişimi konusunda anlaşmıştı.

GCM Yatırım Banner

Bahsi geçen kaynaklar, İran’ın Güney Kore’deki yaklaşık 6 milyar dolarlık varlığının Katar Merkez Bankası’ndaki bir hesaba aktarılacağını iddia etmişti.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim ise döviz kaynaklarının tamamının Katar’daki bir hesaba aktarılana kadar hapisten çıkarılarak ev hapsine alınan Amerikalı mahkumların serbest bırakılmayacağını açıklamıştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.