Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran, ABD Yaptırımları Nedeniyle Alacaklarını Tahsil Edemiyor

İran yaptığı açıklamayla ABD yaptırımları sebebiyle Çin'den 45 milyar dolar alacağını tahsil edemediğini bildirdi. Detaylar haberde;
İran, ABD Yaptırımları Nedeniyle Alacaklarını Tahsil Edemiyor
HABER GİRİŞ

İran Ticaret Odası Temsilciler Kurulu Üyesi Mesud Danışmend, ülkesinde yayımlanan İtimad adlı gazeteye açıklamalarda bulundu. Çin’in İran’a 45 milyar dolar borcu olduğunu söyleyen Danışmend, ülkesinin bu parayı ABD yaptırımları sebebiyle tahsil edemediğini bildirdi.

ABD yaptırımları nedeniyle yurt dışından İran’ın tahsil edemediği alacakları paylaşan Danışmend, “Çin’in İran’a borcu yaklaşık 45 milyar dolar. Bu hala ödenmedi. Hindistan’la da böyle bir sorunumuz var.” ifadelerini kullandı.

Güney Kore’nin de ABD yaptırımlarını öne sürerek 7 milyar dolar borcunu ödemekten imtina ettiğini bildirerek, Irak’ın ise ödemesi gereken 8 milyar dolardan ABD’nin sadece 2,7 milyar dolarına izin verdiğini paylaşarak şöyle konuştu;

“Bu da önce Umman’a gidecek, orada yine ABD’nin izniyle bazı ürünler İran’a teslim edilecek.”

İran, FATF Üyelik Sorununu Çözmeli

İran’ın habere konu olan sorunu çözmek için öncelikle ABD yaptırımlarının kalkmasına yönelik esaslı bir düşünceye ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Danışmend, şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Para transferinin sağlanması için Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü’ne (FATF) üyelik meselesi ve swap konusu halledilmeli.”

Anadolu Ajansı (AA) haberinde ABD’nin, 2018 yılında eski Başkan Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran’a yönelik ekonomik yaptırımları artırdığını anımsattı. ABD’nin İran’daki petrol satışını sınırlandırdığını belirtti.

ABD yönetiminin, İran’a yaptırımlarına gerekçe olarak ileri sürdüğü bir diğer konuysa kara para aklama ve terörün finansmanının engellenmesini içeren FATF’a üye olmamasıydı.

İran’daki muhafazakarlar, ülkenin, “hassas finansal bilgilerinin düşmanlara açılacağı ve devrimci güçlere yardımın engelleneceği” şeklinde yorumladıkları için FATF’a üye olmuyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.