Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran Başörtüsü Zorunluluğunda Geri Adım Atmıyor

Kadınlara uygulanan ahlak kuralları, İran’da infiale sebep olsa da molla rejimi başörtüsü ısrarını sürdürdü. Kadınlar için yeni yaptırımların uygulanacağı açıklandı.
İran Başörtüsü Zorunluluğunda Geri Adım Atmıyor
HABER GİRİŞ

İran’da uygulanan ve toplumsal kalkışmalarla sonuçlanan ahlak kuralları için molla rejimi geri adım atmamakta kararlı. 43 yıl sonra toplumda kırılma yaşatan başörtüsü zorunluluğunda daha sert yaptırımlar alınacağı öğrenildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan İran Meclisi Rafsancan Milletvekili Hüseyin Celali, Mahsa Amini eylemleriyle birlikte başörtüsü takmayı reddeden kadınlar için yeni yaptırımlar getirileceğini paylaştı.

Muniban haber sitesine demeç veren milletvekili, protestolarda yer alan kadınların eylemlerini rejim muhalifliği olarak tanımladı. Molla rejimine karşı çıkmak için başlarını açtıkları yorumunu yaptı.

Eylül ayından itibaren süren ve ülke çapına yayılan protestoların sonlanacağına inanan Celali, isyanlar sonlandığında özellikle kadınların ahlak kurallarının buyruklarına riayet edeceklerini savundu.

“Başörtüsü Kuralına Uymayan Kadınların Banka Hesapları Kapatılabilir”

Meclis’te kadınlar için uygulanması planlanan yaptırımların içeriği hakkında bilgi veren Celali, “Başörtüsü kuralına uymayan kadınların banka hesapları kapatılabilir” dedi. Yaptırımların prosedürünü şöyle açıkladı:

GCM Yatırım Banner

“Üzerinde çalıştığımız uygulamayla, öncelikle başörtüsü kuralına riayet etmeyen kadınların telefonlarına mesaj gönderilecek, bu da yetmezse ihtar verilecek, üçüncü aşamada banka hesapları kapatılabilir.”

“Gösteriler Yatışsın Başörtüsü Kuralı Uygulanmaya Devam Edecektir”

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, Meclis’in başörtüsü meselesi üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Bu açıklamanın ardından, İran’da başörtüsü zorunluluğunun yumuşatılacağına ilişkin beklentiler oluşmuştu.

Ancak İranlı muhafazakar milletvekili konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Gösteriler yatışsın başörtüsü kuralı uygulanmaya devam edecektir” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.