Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran’daki Ahlak Kuralları Ülkede İnfial Yarattı

İran’da kadınlara uygulanan ahlak kuralları çatışmanın fişeğini ateşledi. Amini'nin ölümünü protesto eden İranlı kadınlar başörtülerini yaktı, saçlarını kesti.
İran’daki Ahlak Kuralları Ülkede İnfial Yarattı
HABER GİRİŞ

İran’da kadınlara uygulanan ahlak kuralları, büyük çaplı protestolara yol açtı. 13 Eylül’de ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra darp nedeniyle komaya giren ve 3 gün sonra hastanede yaşamını yitiren Mahsa Amini’nin ardından protesto gösterilerinde başka bir boyuta geçildi.

Çok sayıda protestocunun tutuklandığı eylemler dün başkent Tahran ve diğer şehirlere de sıçradı. “Kadınlar, yaşam, özgürlük” sloganlarının atıldığı ayaklanmalarda yol ortalarına şenlik ateşi yakıldı.

Çok sayıda protestocu ile kolluk kuvvetinin karşı karşıya geldiği çatışmalarda bugün İranlı yetkililer yaptıkları açıklamada, üç kişinin öldürüldüğünü doğruladı fakat sorumluluk iddialarını reddetti.

“Saçlarının Bu Kadar Sorun Olacağını Bilseydi Tanrı Kadınları Kel Yaratırdı”

22 yaşındaki Amini’nin ölümü, tüm dünyada tepki topladı. İran asıllı yönetmen ve yazar Marjane Satrapi’nin “Saçlarının bu kadar sorun olacağını bilseydi Tanrı kadınları kel yaratırdı” sözü, yaşanan son çatışmalarda tekrar gündeme geldi.

Ölü sayısının arttığı eylemlerde kadınlar, ülkedeki ahlak kurallarına karşı geldi. İranlı kadınların başörtülerini yaktığı ve saçlarını kestiği görüntüler, dünya kamuoyunda ses getirdi.

GCM Yatırım Banner

Gerginliği yatıştırmak için hükümet tarafının Mahsa Amini’nin ailesine taziyede bulunduğu açıklandı. Ancak sükûnet çağrısı İranlılarda karşılık bulmadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın