Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran’da Gündem Başörtüsü!

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, meclisin başörtüsü konusu üzerinde çalıştığını açıkladı. Detaylar haberde...
İran’da Gündem Başörtüsü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İran’da Mahsa Amini’nin ahlak polisleri tarafından öldürülmesi ülkede protestoları başlattı. Başlatılan eylemlere orantısız güç kullanarak cevap veren İran yönetimine birçok ülkeden tepki geldi. Bu konuya yönelik İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri’den yeni bir açıklama geldi.

Bir etkinlikte konuşan Muntazeri, Meclis ve Devrim Yüksek Konseyi, sonuçlarının ilerleyen günlerde belli olacağını söyledi. Başörtüsü konusu üzerinde çalışıldığını aktardı. Kararın belli tedbirler çerçevesinde alınacağını belirtti.

“Güvenlik Polisi Kapatılmayacak”

Mahsa Amini olayında İrşad Devriyeleri’ne yönelik eleştirileri değerlendiren Muntazeri, polis birimini “sosyal güvenlik polisi” olarak nitelendirdi.

Yargı sisteminin söz konusu güvenlik polisini kapatmaya çalışmadığını aktardı. Yaşanan son olaylardan sonra güvenlik ve kültür kurumlarına dair sorunlara ihtiyatlı bir çözüm arandığını kaydetti.

Ülkede 1979’dan bu yana uygulanan zorunlu başörtüsü yasasının kaldırılması veya esnetilmesi talepleri Mahsa Amini olayından sonra yeniden gündeme geldi.

GCM Yatırım Banner

İran yönetiminin bu uygulamadan vazgeçmeyeceği fakat artan denetimlerin azaltılabileceği düşünülüyor.

Yakın bir zamanda konuya yönelik değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanlığı Halkla İletişim Merkezi Başkanı Ahmed Salihi, toplumda yetkililere başörtüsü özgürlüğüne yönelik taleplerin olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.