Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Yetkilisi: İran’da İnsan Hakları Giderek Kötüleşiyor

İran'da olaylar tırmanmaya devam ederken, yönetim tarafından verilen idam cezalarına tepkiler büyüyor. Konuya dair BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk çağrıda bulundu.
BM Yetkilisi: İran’da İnsan Hakları Giderek Kötüleşiyor
HABER GİRİŞ

İran’da Eylül ayında Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesi ile ülkede eylemler baş gösterdi. İran güvenlik güçlerinin bu eylemleri bastırmada orantısız güç kullanması tepkilere neden oldu. Özellikle yönetim tarafından birçok kişinin idama mahkum edilmesi tansiyonu daha da yükseltti.

Yaşanan bu gelişmelere birçok ülkeden tepkiler gelirken, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İran’a çağrıda bulundu.

İran’da İnsan Hakları Giderek Kötüleşiyor

BM İnsan Hakları Konseyinde bugün İran’daki insan hakları durumunun ele alınması için düzenlenen toplantıda konuşan Türk, İran halkının eşitlik taleplerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

İran’da yaşananları ele alan Türk, ülkede verilen ölüm cezası sayılarının 400’ü aştığını ve 85 mahkumun idam sırasında olduğunu kaydetti. İnsan hakları durumunun giderek kötüleştiğini ekledi.

Ülkedeki güvenlik güçlerinin uyguladığı sert müdahalenin insan haklarına aykırı olduğunu vurguladı. Protestolara müdahale kapsamında bağımsız ve tarafsız bir soruşturmanın yapılması gerektiğini aktardı. Tam teşekküllü bir krizin ortasında olunduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Türk, “Öldürülen çocukların fotoğrafları, sokaklarda dövülen kadınlar ve idam edilen insanları görmek bana acı veriyor.” açıklamasında bulundu.

İran’da protestoların 150 şehir, 140 üniversite ve 31 vilayete yayıldığını kaydetti. Ülke çapında insanların değişim için çaba sarf ettiğini kaydetti.

 “BM Üyesi Bir Ülkenin Düşmanlaştırılması Esefle Karşılanmaktadır”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk’ün bu ifadelerine İran Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı Kadın ve Aile İşlerinden Sorumlu Ofisi Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü Hatice Kerimi cevap verdi.

Kerimi, “İran İslam Cumhuriyeti, bir grup kibirli devletin, insan haklarını koruma sorumluluğunu yerine getirmede tam kararlılık gösteren BM üyesi bir ülkeyi düşmanlaştırarak İnsan Hakları Konseyini kötüye kullanmasını esefle karşılamaktadır.” açıklamasında bulundu.

Yaşanan bu gelişmeler çerçevesinde bazı ülkelerden İran’a yaptırım uygulama kararı geldi. Bunlardan biri olan ABD, yakın bir zamanda İran Radyo Televizyon Kurumu’nun (Islamic Republic of Iran Broadcasting-IRIB) bazı üst düzey çalışlarına yaptırım uyguladı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.