Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran, Protestocuları İdam Cezasına Çarptırıyor

İran’daki ahlak kurallarını ve yönetimi protesto edenler, ölüm cezasıyla yargılanıyor. Devrim Mahkemesi, en son aldığı idam kararlarını açıkladı.
İran, Protestocuları İdam Cezasına Çarptırıyor
Yorum

İran’da ahlak polisi tarafından 13 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren Mahsa Amini için ülke genelinde yapılan protestolarda can kayıpları yükseliyor. Protestocular ile kolluk kuvvetinin karşı karşıya geldiği çatışmalarda yönetim, idam kararları alıyor. Devrim Mahkemesi’nin yürüttüğü yargılamalarda 3 protestocunun daha idama çarptırıldığı açıklandı.

İnfial durumuna gelen ve yönetimin düşmesine yönelik yükselen taleplerin olduğu protestolarda isyancılar, kamu düzenini bozmakla yargılanıyor.

Tahran Devrim Mahkemesi’nin yargılamalarda sert tavrını sürdürdüğü ve gösterilerde özellikle emniyet birimlerine mukavemet edenlere radikal davrandığı görüldü.

Mahkemeden çıkan idam kararının gerekçesi olarak, yargılanan bir göstericinin “kasten öldürme niyetiyle otomobille polislere çarpan ve bir polisin ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olduğu” belirtildi.

Devlete karşı savaş açmakla itham edilen diğer göstericinin “öldürme niyetiyle bir güvenlik görevlisine bıçakla saldırarak yaralamak ve bir kamu binasını kundaklamak” suçlarından ölüm cezasına mahkum edildiği açıklandı.

İdam cezası verilen üçüncü sanık için hazırlanan iddianamede, “kamu malına zarar vermek ve asayişi bozmak gibi eylemlerde bulunmak ve gösterilerde önemli rol oynamak” ifadesi yer aldı.

Tahran Devrim Mahkemesi’nin verdiği kararla birlikte Mahsa Amini protestolarında toplam 5 kişi idam cezasına çarptırılmış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu