Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat Malzemeleri Sanayiden 2022’de 33,7 Milyar Dolarlık İhracat

IMSAD Başkanı Küçükoğlu, inşaat malzemeleri sanayine yönelik açıklanan ihracat verilerini değerlendirdi. İşte detaylar;
İnşaat Malzemeleri Sanayiden 2022’de 33,7 Milyar Dolarlık İhracat
HABER GİRİŞ

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), 2022 yılını kapsayan inşaat malzemeleri ihracat rakamlarını açıkladı. İMSAD, 2022’nin tamamında sektör tarafından 33,74 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade etti. Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, konuyla ilgili değerlendirmeler yaptı.

Küçükoğlu, inşaat malzemeleri sanayinin 2022 genelinde yüksek performans gösterdiğini, 57,65 milyon ton ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti. Yıllık ihracat değerinin 2021’e göre yüzde 9,5, ortalama ihracat birim fiyatının da yüzde 23 yükseldiğini aktardı.

2022’nin ikinci yarısında yaşanan küresel krizler ve resesyon endişelerinin yıllık ihracatın 35 milyar dolar üzerine çıkmasına engel olduğunu belirtti.

Başkan, inşaat malzemeleri sanayi dış ticaret performansının 2022’nin son ayında iyileşme gösterdiğini, ürünlerin fiyat ve kalite performansının güvenilirlik ve rekabet gücünü artırırken aynı zaman da Pazar payı ve pozitif algının artmasına imkan tanıdığını söyledi.

Aralık ayında inşaat malzemeleri ihracatının miktar olarak 4,2 milyon ton ile 2021’in aynı dönemine göre yüzde 20,9 azalmasında pazardaki daralmanın etkisinin öne çıktığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Küçükoğlu, 2022’nin ihracat performansının 2023’ün tamamı içim umut verici nitelikte olduğunu paylaştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.