Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat Maliyetlerinde Artış Ağustos’ta da Yüzde 60’ın Üstünde

Geçen sene yıllık artışında zirveye ulaştıktan sonra geri çekilen inşaat maliyetleri Ağustos ayında yüzde 66 seviyesini gördü. Maliyet artışlarının detayları haberde…
İnşaat Maliyetlerinde Artış Ağustos’ta da Yüzde 60’ın Üstünde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos 2023 dönemine dair inşaat maliyet endeksi verilerini yayımladı. Enflasyon ve kur faktörlerinin kendini gösterdiği inşaat sektöründe maliyetlerdeki yıllık artış yine yüzde 60 seviyesinin üzerinde oldu.

TÜİK verilerine göre yılın sekizinci ayında inşaat maliyet endeksi bir önceki ayla karşılaştırıldığında yüzde 4,62, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 66,46 arttı.

Aylık artışlar ele alındığında; malzeme endeksi yüzde 5,82, işçilik endeksi yüzde 1,92 arttı. Yıllık artışlar ele alındığında; malzeme endeksi yüzde 52,18, işçilik endeksi yüzde 113,27 yükseldi.

Geçen ay açıklanan Temmuz ayı raporunda endeks, aylık bazda yüzde 15,67, yıllık bazda yüzde 62,25 artış kaydetmişti.

İnşaat Maliyet Endeksi Ağustos
Kaynak: TÜİK

Temmuz ayına göre Ağustos ayında bina inşaatı maliyet endeksi yüzde 4,09, bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi ise yüzde 6,30 arttı.

GCM Yatırım Banner

Geçen yılın aynı ayına göre Ağustos ayında bina inşaatı maliyet endeksi yüzde 65,48, bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi ise yüzde 69,61 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın