Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat Maliyet Endeksi Yüzde 50’nin Altındaki Seyrini Sürdürdü

TÜİK, Haziran ayına yönelik inşaat maliyet endeksini açıkladı. Endeks Mayıs ayında olduğu gibi Haziran ayında da yüzde 50'nin altında kalmaya devam etti. Detaylar haberde...
İnşaat Maliyet Endeksi Yüzde 50’nin Altındaki Seyrini Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Döviz kurundaki yükseliş inşaat sektörünü de derinden etkiledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayında inşaat maliyet endeksinin yıllık bazda yüzde 47,95 arttığını açıklamıştı. Bugün Haziran ayı verilerine göre endeks yıllık bazda yüzde 49,32 oranında arttı.

TÜİK Haziran ayında endeksin aylık bazda yüzde 4,43 oranında arttığını açıkladı.

Rapora göre malzeme endeksi aylık bazda yüzde 5,81, yıllık bazda yüzde 35,67’lik artış gösterdi. İşçilik endeksi ise aylık bazda yüzde 0,86, yıllık bazda yüzde 105,11 oranında arttı.

İnşaat Maliyet Endeksi Haziran
Kaynak: TÜİK

Bina inşaat maliyet endeksi aylık bazda yüzde 3,83, yıllık bazda ise yüzde 51,80 arttı.

Bina dışı yapılarda malzeme endeksi aylık bazda yüzde 8,33, yıllık bazda yüzde 28,81’lik artış gösterdi. İşçilik endeksi ise aylık bazda yüzde 1,05, yıllık bazda yüzde 103,57 arttı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın