Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Üretici Enflasyonu Yavaşlasa da Hala Çok Yüksek

İngiltere’de girdi ve çıktı üretici fiyat enflasyonunun yıllık büyümesi hız kesti ancak yine de çok yüksek seviyede.
İngiltere’de Üretici Enflasyonu Yavaşlasa da Hala Çok Yüksek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’de yıllık tüketici enflasyonu Eylül’de yüzde 10,1 ile son 40 yılın zirvesini yenilerken, üretici fiyat enflasyonu yüksek seviyelerde kalmaya devam etti. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan verilere göre üretici girdi fiyat endeksi, Eylül’de yıllık bazda yüzde 20,0 oranında arttı.

Bir önceki ay yüzde 20,5 artan girdi ÜFE için beklenti yüzde 18,8’lik artış olmasıydı. Böylelikle art arda üçüncü aylık düşüşünü kaydetti. Haziran’da yüzde 24,0 oranında artış gerçekleşmişti.

Üretici girdi fiyatları, Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,4 düşüş beklentisine karşın yüzde 0,4 arttı. Ağustos’ta yüzde 1,2 oranında düşüş gerçekleşmişti.

Üretici Çıktı Fiyatları Yıllık Bazda Yüzde 15,9 Arttı

Üretici fiyat endeksinin çıkış verilerine bakıldığında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,9 artış gösterdi. Beklenti yüzde 15,7 artış olmasıydı. Açıklamada yıllık girdi ve çıktı enflasyon oranlarındaki değişime aşağı yönlü en büyük katkıyı ham petrol ve petrol ürünlerinin sağladığı belirtildi.

Girdi fiyatları ise yüzde 0,2 ile yüzde 0,3 artış beklentisinin altında kaldı. Hizmet üretici fiyatları yıllık bazda yüzde 6,6 artış gösterirken, en büyük katkı bilgi ve iletişim hizmetlerinden geldi.

GCM Yatırım Banner

Girdi üretici fiyat endeksinin yıllık oranının art arda 22 aydır pozitif olduğuna dikkat çekilen açıklamada, son üç aydır yavaşladığının altı çizildi.

Haziran ayındaki yüzde 24,1’lik rekorun ardından 4,1 puanlık düşüş oldu. Girdi ve çıktı üretici fiyat enflasyonunun yıllık değişimlerinde yavaşlama olduğu fakat hala yüksek seviyede seyrettiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.