Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Konut Maliyetleri Tüm Zamanların Zirvesinde

Bugün açıklanan verilere göre İngiltere’de konut fiyatlarındaki artış hızı Ağustos’ta yavaşlasa da maliyet açısından rekor seviye kaydedildi.
İngiltere’de Konut Maliyetleri Tüm Zamanların Zirvesinde
HABER GİRİŞ

İngiltere’de konut sektöründeki gelişmeleri gösteren Halifax Konut Fiyat Endeksi açıklandı. Endeks Haziran ayındaki rekor seviyeden sonra düşüşe geçerek, Ağustos’ta yıllık olarak yüzde 11,5, aylık olarak yüzde 0,4 oranında artış gösterdi.

Haziran’da konut fiyat endeksi yıllıklandırılmış hesaplamada yüzde 13 ile 2005 yılından bu yana en yüksek artışı kaydetmişti. Temmuz’da yüzde 11,8 artışla rekordan düşerken, aşağı yönlü ivme Ağustos’ta da devam etti.

Raporda, yaşanan yüksek enflasyona rağmen konut fiyatlarındaki artışın nispeten zayıfladığı belirtilse de son yılların en yükseğinde seyrettiğine dikkat çekildi. İngiltere’de ortalama bir konutun en düşük maliyeti 294 bin 260 sterlinle rekor kırdı.

Londra’da Son 6 Yılın En Yüksek Konut Fiyatları

Halifax Mortgages Direktörü Kim Kinnaird ev fiyatlarının şu ana kadar belirsiz ekonomiye rağmen dirençli olduğunu kanıtladığını ancak anketlerin alıcı talebinde düşüş olduğunu ortaya çıkardığını söyledi.

Geçim sıkıntısının insanların gelirlerine büyük bir darbe vurduğunu, artan enerji fiyatlarının ise baskıları daha da artıracağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Potansiyel ev alıcılarının muhtemelen borçlanmaya gideceğini, hükümetin uyguladığı politikaların ise bu maliyetlerin artmasına yol açacağını sözlerine ekledi. İngiltere Merkez Bankası’nın gelecek yıla kadar faiz oranlarını artırmaya devam etmesinin beklendiğini, bunun da borç maliyetlerini etkileyeceğini kaydetti.

İngiltere Merkez Bankası, artan enflasyonu dizginlemek için geçen ay 50 baz puanla, 27 yılın en büyük faiz artışını gerçekleştirdi.

Galler, konut fiyatlarında yıllık yüzde 16,1 artışla listenin en üst sırasında yer alıyor. Burada ortalama bir konutun maliyeti 224 bin 858 sterlin.

Londra’da ise konut enflasyonu yıllık bazda yüzde 8,8 olurken, fiyatlar son 6 yılın zirvesine çıktı. Başkentte ortalama bir konutun fiyatı 12 ayda 44.669 sterlin artış gösterdi ve 554.718 sterlinle rekor kırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.