Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’den Agresif Faiz Adımı: 1995’ten Sonra En Büyüğü

İngiltere Merkez Bankası, artan enflasyon oranları sonrası agresif faiz artışı gerçekleştirdi.
İngiltere’den Agresif Faiz Adımı: 1995’ten Sonra En Büyüğü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın büyük bölümünde olduğu gibi İngiltere’de de enflasyon tarihi seviyelere çıkmış durumda. Artan enflasyon oranları, İngiltere Merkez Bankası’nın daha agresif faiz artırımına yönelmesine neden oldu.

İngiltere Merkez Bankası, yükselen enflasyon ve resesyon korkuları ile beraber 27 yılın en büyük faiz artışını gerçekleştirdi. Banka 50 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirerek politika faizini 1.75 seviyesine çekti.

İngiltere’den Agresif Faiz Adımı

Bu 1995 yılından bu yana en agresif faiz artırımı olarak kayıtlara geçti. Karar bankanın dokuz politika yapıcısından sekizi tarafından desteklendi. Bu da gerektiğinde gelecekte tekrar güçlü bir şekilde hareket etme taahhüdünü ve potansiyel olarak benzer faiz artırımlarının uygulanabileceğine işaret ediyor.

Hareket, yetkililerin İngiltere’de bir resesyonun dördüncü çeyrekte başlayacağını ve gelecek yıl boyunca süreceğini tahmin etmesiyle geldi. Bu, mali krizden bu yana görülen en uzun düşüş. Yetkililer, ekonominin toplamda yaklaşık yüzde 2,1 oranında küçülmesini bekliyor.

Enflasyon Tahmini Yükseltildi

BOE ayrıca, gaz fiyatlarındaki artış nedeniyle Ekim ayında enflasyon tahminini yüzde 13.3’e yükseltti ve oranların 2023 boyunca yüksek kalacağı konusunda uyardı.

GCM Yatırım Banner

BoE’nin 1997’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana eşi benzeri görülmemiş olan yarım puanlık artış, kasvetli görünüme karşı, yetkililerin küresel bir sıkılaşma dalgasına ayak uydurduğunun bir işareti.

Kararın yanı sıra BOE, kriz sırasında biriktirdiği devasa devlet tahvillerini azaltma planlarını paylaştı. İlk etapta Eylül ayında 10 milyar sterlin tahvil satışı gerçekleştirilecek. BOE, çok daha küçük şirket tahvillerinin satışlarının 19 Eylül’den itibaren başlayacağını söyledi.

Birleşik Krallık merkez bankası pandemi sonrasında faiz oranlarını artıran ilk büyük merkez bankası olmasına ve Aralık ayından bu yana her toplantısında hareket etmesine rağmen, şimdiye kadar daha küçük hareketlere bağlı kaldı.

Ekonomide Daralma Bekleniyor

BOE’nin gelecek yıl faiz oranlarını yüzde 3’e çekme planı devam ederken, ekonominin 2023’te yaklaşık yüzde 1,25 ve bir sonraki yıl da yüzde 0,25 oranında daralması bekleniyor. İşsizliğin 2025 yılına kadar yüzde 6,3’e tırmanması bekleniyor.

BOE ayrıca, bilançoyu daralttığı için kısa vadeli piyasa oranlarını kilit faiz oranına yakın tutmak için tasarlanmış yeni bir Kısa Vadeli Repo imkanı başlatacak.

İngiltere’nin bu hamlesi, geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık faiz artırımı kararının ardından geldi. Fed Temmuz toplantısında şahin politikaya devam edeceğinin sinyalini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın