Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Konut Fiyatları Rekordan Sonra Düşüşe Geçti

İngiltere’nin beklenen verilerinden Halifax Konut Fiyat Endeksi açıklandı. Endeks, yıllık bazda artarken konut fiyatları az da olsa düştü. İşte detaylar,
İngiltere’de Konut Fiyatları Rekordan Sonra Düşüşe Geçti
HABER GİRİŞ

İngiltere’de Temmuz ayında bir önceki ayda rekor seviyede olan konut fiyatlarında, az da olsa bir düşüş gerçekleşti. Ancak azalmaya rağmen ekonomideki yavaşlık ve enflasyon, konut fiyatlarında da hane halklarını etkilemeye devam ediyor.

Temmuz’da konut fiyatı endeksi, yıllık bazda yüzde 11,8 arttı. İngiltere’de birçok alanda artan yaşam maliyetlerine rağmen Temmuz’da konut fiyatlarında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,1’lik bir düşüş gerçekleşti.

Bu, Haziran 2021’den bu yana gerçekleşen ilk düşüş oldu. Böylece İngiliz vatandaşlarının ortalama ev alma maliyeti 365 sterlin azalarak 293 bin 221 sterline geriledi.

Haziran’da konut fiyatları, yüzde 1,8’lik artışla 2007 sonrası rekor kırmıştı. Sadece bir ay geçmesine rağmen Temmuz’da 0,1’lik düşüş yaşanması dikkat çekti.

Temmuz’daki endekse göre konut fiyatlarındaki enflasyon oranı yüzde 11,8’e geriledi. Temmuz’daki konut fiyatları, göstergelerde düşüşü işaret etse de İngiltere’deki insanlar evlerini geçen yılın bu zamanına göre 30 bin sterlin daha pahalıya alıyor.

GCM Yatırım Banner

Halifax Genel Müdürü Russell Galley, İngiltere’deki mevcut ekonomik gidişata dayanarak piyasalardaki belirsizliğin, yüksek faizin ve artan yaşam maliyetlerinin konut fiyatlarını daha fazla baskı altına aldığını söyledi.

İngiltere’de pandemiden beri devam eden konut alışkanlıklarının ve yatırım talebindeki değişikliklerin belirgin bir şekilde devam ettiğini ifade etti. Aynı zamanda ekonomideki yavaşlamanın ve konut fiyatlarındaki enflasyonun olası senaryo olarak devam edebileceğini belirtti.

Yüksek Enflasyon Uyarısı Yapılmıştı

İngiltere’de enflasyon, gıda ve enerji fiyatlarının artmaya devam etmesiyle Haziran ayında yüzde 9,4 ile 40 yılın yeni zirvesine ulaştı. Fiyatlar artışı sürdürürken şahin duruşlu İngiltere Merkez Bankası’ndan endişeleri artıran uyarı geldi.

Banka, bu hafta son 27 yılın en agresif faiz artırımını gerçekleştirdi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı (BOE), faiz kararına dair konuşarak yüksek enflasyona dair uyarıda bulundu. “Bugünkü eylemimiz çok açıktı ki daha güçlü bir eylemde bulunmamız gerektiğini hissediyoruz.” diyen Bailey, daha yüksek faiz artışlarının sinyalini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.