Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Konut Fiyatları Zenginlerden Aldığı Güçle Rekor Kırdı

İngiltere’nin beklenen verilerinden Halifax Konut Fiyat Endeksi, açıklandı. Haziran’da konut fiyatları 300 bin sterline yaklaşarak rekor kırdı.
İngiltere Konut Fiyatları Zenginlerden Aldığı Güçle Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tırmanan fiyatlar gıda ve yakıt dışında konut gibi birçok alanda bilançosunu ortaya seriyor. Bugün açıklanan İngiltere’nin Halifax Konut Fiyat Endeksi de durumu gözler önüne serdi.

Endeks, Haziran’da yıllık bazda yüzde 13 artarak Kasım 2004 sonrası en yüksek aylık büyümeyi kaydetti.

İngiltere’de Konut Fiyatları Rekor Kırdı!

Aylık bazda ise konut fiyatları yüzde 1,8 yükselişle ardışık 12 aylık artışını yaşadı. Bu, aynı zamanda 2007 başından bu yana en büyük aylık artış oldu.

15 yılı aşkın sürenin en yüksek hızında artan fiyatlar, bir ev satın almak için ortalama maliyeti 294 bin 845 sterlinle yeni rekora ulaştırdı. Veriler, İngiltere’de konut fiyatlarının, yaşam maliyeti baskısına rağmen yükseldiğini ortaya serdi. Zaten rapor, piyasa direnç gösterdikçe konut fiyatlarının artışı sürdürdüğünü vurguladı.

Halifax Genel Müdürü Russell Galley, rapora ilişkin açıklamasında İngiltere konut piyasasının herhangi bir yavaşlama beklentilerine meydan okuduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Hem yıllık hem aylık bazda görülen sert artışların, arz-talep dengesizliğinden kaynaklandığını ekledi. Talebin hala güçlü olduğunu ancak mülk stoklarının son derece düşük seviyelerde kaldığını dile getirdi.

Konut Piyasası Hayat Pahalılığından Etkilenmiyor: Nedeni Düşük Gelirliler

Geçim maliyetinin piyasayı etkilemesi hakkında ise şu sözlerle açıklamada bulundu:

“Emlak fiyatları şu ana kadar hayat pahalılığı baskısından büyük ölçüde korunmuş görünüyor. Bunun nedeni kısmen, şu anda yaşam maliyetindeki artışın en çok, genellikle ev alıp satma konusunda daha az aktif olan düşük gelirli insanlar tarafından hissedilmesidir. Buna karşılık, daha yüksek kazananların pandemi sırasında biriktirdikleri ekstra fonları kullanmaları muhtemeldir.”

Ancak Galley, zamanla, enflasyon ve yüksek faiz oranlarının hane bütçeleri üzerinde artan baskısıyla bunun satın alınabilirliği dolayısıyla konut piyasasını olumsuz etkileyeceğini de belirtti.

Halifax’ın son raporunun, son iki yılda emlak fiyatlarındaki güçlü artışın, çok daha yavaş ücret artışıyla birleştiğinde, konut fiyatının gelire oranını rekor düzeye çıkardığını aktardı. Bu nedenle tahminlerden daha geç olsa da önümüzdeki aylarda konut fiyatlarında bir yavaşlama beklenmesi gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.