Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOE Başkanından İngiltere için Yüksek Enflasyon Uyarısı

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, ülkenin enflasyon şoku ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Ayrıntılar geliyor...
BOE Başkanından İngiltere için Yüksek Enflasyon Uyarısı
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası bugün son 27 yılın en agresif faiz artırımını gerçekleştirdi. Kurum 50 baz puan ile faiz oranını yüzde 1.75 seviyesine çekti. İngiltere Merkez Bankası Başkanı (BOE) faiz kararına dair konuştu ve yüksek enflasyon uyarısında bulundu.

BOE Başkanı Andrew Bailey, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelme risklerinin Haziran ayından bu yana arttığını ve bu nedenle daha agreif adımlar atmak durumunda kaldıklarını söyledi.

Bailey, enflasyona karşı çok büyük bir şokla karşı karşıya olduklarını belirterek, “Bugünkü eylemimiz çok açıktı ki, daha güçlü bir eylemde bulunmamız gerektiğini hissediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kurum, İngiltere’nin ekonomik büyümesi için karamsar tahminlerde bulundu. Tahminler ülkenin 2022′nin dördüncü çeyreğinden itibaren durgunluğa gireceğini ve gerilemenin beş çeyrek süreceği yönünde.

Merkez bankası, enflasyonla mücadele için daha erken agresif davranmadığı için eleştirilerle karşı karşıya kalmıştı. Bailey ise İngiltere ekonomisinin karşı karşıya olduğu enflasyonist şokların çoğunun dışsal ve beklenmedik olduğu konusunda ısrar etti. Özellikle Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve bunun enerji fiyatları üzerindeki zararlı etkisine atıfta bulundu.

GCM Yatırım Banner

Geriye bakarak politika yapmadıklarını belirten Bailey, Ukrayna’daki savaşın öngörülebilecek bir durum olmadığını vurguladı.

Enflasyonun Tırmanması Bekleniyor

Bankanın Para Politikası Komitesi, yarım puanlık artış kararını 8-1′lik bir çoğunlukla aldı. Faiz artışı, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürmeye çalışırken, merkez bankasının 1995′ten bu yana en agresif adımını gösteriyor.

İngiltere’de enflasyon, gıda ve enerji fiyatlarının artmaya devam etmesi, ülkenin tarihi yaşam maliyeti krizini derinleştirmesiyle Haziran ayında yüzde 9,4 ile 40 yılın yeni zirvesine ulaştı.

BOE, Birleşik Krallık enflasyonunun Ekim ayında, daha önce tahmin edilen yüzde 11′in oldukça üzerinde ve özellikle yükselen enerji fiyatları nedeniyle yüzde 13,3 ile zirve yapmasını bekliyor. Enflasyonun 2025′te düşmeye başlayacağını tahmin eden BOE, 2023′ün büyük bölümünde yüksek seviyelerde kalmasını bekliyor.

Bailey, İngiltere’de GSYİH büyümesinin yavaşladığını ve ekonominin bu yıl içinde resesyona girmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

BOE’nin sıkılaştırma hamlesi, kurumu diğer merkez bankaları ile aynı çizgiye getiriyor. ABD Merkez Bankası (Fed) geçtiğimiz haftalarda 75 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmişti. Avrupa Merkez Bankası da 50 baz puanlık bir faiz artırımı kararı almıştı.

Piyasa analistleri, BOE’nin enflasyonu düşürme konusundaki kararlılığının, önümüzdeki ay yapılacak toplantıda 50 baz puanlık bir faiz artışını daha getirebileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.