Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Haziran Enflasyonu 40 Yılın Rekor Seviyesinde

İngiltere’de enflasyon rekor düzeydeki artışını Haziran ayında tazeledi. Son verilerde enflasyonun kırk yılın en yükseğine tırmandığı görüldü.
İngiltere’de Haziran Enflasyonu 40 Yılın Rekor Seviyesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), Haziran 2022 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı.

ONS verilerine göre İngiltere’de Haziran ayı enflasyonu rekor seviyesini tazeleyerek yüzde 9,4’e çıktı.

Nisan ayından itibaren yüzde 9 seviyelerinde seyreden enflasyon oranında Haziran ayı beklentisi yüzde 9,3 olmuştu. Beklentiyi aşan enflasyon oranının aylık bazda yüzde 0,8’lik artışla tırmanışı sürdürdüğü görüldü.

İngiltere’de özellikle son aylarda keskin bir şekilde yükselen enflasyon, Haziran ayında 1982’den beri en yüksek yıllık oran olarak kayda geçti.

Raporda tüketici fiyat enflasyonu tahminlerinden yola çıkarak TÜFE oranının süreceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner
İngiltere Haziran Enflasyon Verisi
KAYNAK: ONS

Gıda ve Enerji Fiyatlarındaki Artış Öne Çıktı

Açıklanan verilerde İngiltere’de enflasyonun yaşam maliyetleri krizini bir kere daha tetiklediği görüldü. Paylaşılan son verilerde, enflasyondaki yükselişte gıda ve enerji fiyatlarındaki artışın öne çıktığı bildirilmişti.

Haziran ayına ilişkin ONS raporunda, enflasyondaki en büyük fiyat baskısının motor yakıtları ve gıda kalemlerinden kaynaklandığı bilgisi yer aldı.

Rapora göre Haziran 2022’de ortalama benzin fiyatları litre başına yüzde 18,1 oranında rekor düzeyde artışla yüzde 42,3’e yükseldi.

İkinci en büyük artışa katkı yapan gıda fiyatlarında Mart 2009’dan bu yana en yüksek oran olan yüzde 9,8 rakamı görüldü.

Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda yüzde 5,8 yükselirken aylık bazda yüzde 0,4 arttı. Yıllık bazdaki artış beklentiyi karşılarken aylık bazda görülen artış yüzde 0,5’lik beklentinin altında kaldı.

Mayıs’ta çekirdek enflasyon yıllık 5,9, aylık yüzde 0,5 artmıştı.
Mayıs ayı verilerinde İngiltere’de enflasyon yeni bir tarihi zirveye yükselerek 9,1’e çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.