Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyon Mayıs’ta Yeni Tarihi Seviyeye Yükseldi!

Yaşam maliyeti krizinin derinleştiği İngiltere’de enflasyon Mayıs’ta bir kez daha rekor kırdı. Gıda ve enerji fiyatlarında artış yine öne çıktı. Detaylar haberde;
İngiltere’de Enflasyon Mayıs’ta Yeni Tarihi Seviyeye Yükseldi!
HABER GİRİŞ

Tırmanan fiyatlar ve para politikalarında sıkılaşma gündemden düşmezken İngiltere yeni rekor enflasyon açıkladı. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) bugünkü raporuna göre yıllık enflasyon Mayıs’ta yüzde 9,1’e yükseldi.

Rakam beklentilere paralel gelirken Nisan’daki yüzde 9’luk oranı takip etti. Aynı zamanda 1989’da kayıtların başlamasından bu yana en yüksek enflasyonu işaretledi.

İngiltere’de Enflasyon Mayıs Yüzde 9,1
KAYNAK: ONS

Ancak aylık enflasyon, fiyatlardaki artışın bir miktar yavaşladığını göstererek karamsarlığı baskıladı.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mayıs’ta aylık bazda yüzde 0,7 artarak yüzde 0,6’lık artış beklentilerinin biraz üzerinde gelse de ancak Nisan’daki yüzde 2,5’lik aylık artışın epey altında kaldı.

Enflasyona en büyük katkı başta elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ile birlikte ulaşımla (çoğunlukla motor yakıtı ve ikinci el arabalar) konut ve hane halkı hizmetlerinden geldi.

GCM Yatırım Banner

Diğer tarafta çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 5,9 artarken aylık bazda yüzde 0,5 arttı. Her iki rakam da beklentilerin altında artmasıyla dikkat çekti. Nisan’da çekirdek enflasyon yıllık yüzde 6,2, aylık yüzde 0,7 artmıştı.

ONS’nin baş ekonomisti olan Grant Fitzner, aylık istatistiklere ilişkin açıklamasında yıllık enflasyonun halen tarihi yüksek seviyelerde kalsa da Mayıs’ta çok az değiştiğini söyledi.

Artan gıda ve rekor kıran petrol fiyatlarındaki yükselişin giyim ile bilgisayar oyunu fiyatları tarafından dengelendiğini belirtti. Mal fiyatlarının fabrikalara 45 yılın en büyük artışını yaptırdığını ve ham metallerin maliyetinin tarihi seviyeye çıktığını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.