Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyon Aylar Sonra İlk Kez Artış Kaydetti

İngiltere’de enflasyon Aralık’ta beklenti üstü gerçekleşirken, bu Şubat 2023’ten beri ilk artış oldu. Detaylar şöyle…
İngiltere’de Enflasyon Aylar Sonra İlk Kez Artış Kaydetti
HABER GİRİŞ

İngiltere’de Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamları Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklandı. Rapora göre İngiltere’de enflasyon, alkol ve tütün fiyatlarındaki artışın etkisiyle beklenmedik bir şekilde Aralık ayında yıllık bazda yüzde 4′e yükseldi.

Böylece geçen yılın Şubat ayından bu yana enflasyon yıllık bazda artış kaydetti. Analistlerin beklentisi enflasyondaki artışın yüzde 3,8 seviyesinde gerçekleşeceği yönündeydi. Bu Kasım ayındaki yüzde 3,9 olan enflasyonu takip ediyor.

Aylık bazda manşet enflasyon ise yüzde 0,4 arttı. ONS, enflasyon oranlarındaki aylık değişime en büyük katkının alkol ve tütünden gelirken, aşağı yönlü en büyük katkının gıda ve alkolsüz içeceklerden geldiğini belirtti.

Gıda, enerji, alkol ve tütün fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon rakamı, yüzde 4,9′luk tahmininin üzerinde ve Kasım ayına göre değişmeyerek yıllık yüzde 5,1 olarak gerçekleşti. ONS, çekirdek enflasyona en büyük yukarı yönlü katkının seyahat ve ulaşım hizmetlerinden geldiğini belirtti.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, ABD, Fransa ve Almanya’da olduğu gibi enflasyonun düz bir çizgide düşmediğini ancak planın işlediğini ve buna bağlı kalmaları gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Merkez Bankası, kontrolden çıkan enflasyonu dizginlemek amacıyla son iki yılda faiz oranlarını hızla yükseltmişti. Banka bir sonraki para politikası toplantısını 1 Şubat’ta gerçekleştirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın