Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Hizmet Sektörü İlk Çeyrekte Büyümeye Döndü

Açıklanan PMI verileri, İngiltere ekonomisi için nihayet bir dönüşün ufukta göründüğüne dair umutları tetikleyebilir. İyimserlik artıyor...
İngiltere Hizmet Sektörü İlk Çeyrekte Büyümeye Döndü
HABER GİRİŞ

S&P Global/CIPS, İngiltere için nihai PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini yayımladı. Hizmet PMI, 52,9’a hafifçe yükseltilirken Kompozit PMI, 52,2 seviyesinde gerçekleşti. Veriler, Şubat okumalarının altında kalsa da 6 aylık daralmanın ardından sektörlerde büyümenin sürdüğünü gösterdi.

Ankete göre Birleşik Krallık hizmet sağlayıcıları, Şubat ayında görülen hızlı büyümeye dönüşün ardından Mart ayında iş faaliyetlerinde sürekli bir genişleme bildirdi. İyileşme, hem yerel hem de uluslararası pazarlardaki müşteriler arasında artan güveni yansıtan yeni sipariş hacimlerindeki bir yıldaki en hızlı artışla yönlendirildi.

Ayrıca verilerin toplanmaya başladığı Eylül 2014’ten bu yana yeni ihracat satışlarındaki en güçlü artışın sinyalini verdi.

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Tim Moore, Mart verilerinin, Birleşik Krallık hizmet sektörünün 2023’ün ilk çeyreğinde büyümeye döndüğünü doğruladığını söyledi.

Sıkı iş gücü piyasası koşulları, hizmet sektörünü kısıtlamayı sürdürse de genel işletme giderleri, düşen nakliye faturaları ve emtia fiyatlarının artan personel maliyetlerini dengelemesiyle Mayıs 2021’den bu yana en düşük hızda arttı.

Tim Moore, Şubat’ta yüzde 10,4 ile beklentilerin üzerinde gelen enflasyona ilişkinse iyimser değerlendirmede bulundu:

GCM Yatırım Banner

“Hizmet sektörü işletmeleri tarafından uygulanan fiyatlar Mart ayında 19 ayın en düşük seviyesinde arttı. Bu, rekabetçi baskıların ve iyileşen arz koşullarının önümüzdeki aylarda manşet tüketici fiyat enflasyonunu düşürmeye başlayacağının açık bir sinyalini veriyor.”

İmtiyazlı Satınalma ve Tedarik Enstitüsü (CIPS) Baş Ekonomisti John Glen de PMI verilerine ilişkin benzer değerlendirmelerde bulundu.

“Dominant hizmet sektöründe 12 aydır yeni işlerdeki en büyük artış, İngiltere ekonomisi için nihayet bir dönüşün ufukta göründüğüne dair umutları tetikleyebilir” diyen Glen, yine de sıkı iş gücü piyasası, faiz oranları ve harcanabilir gelirlerin sınırlı kalmasına ilişkin endişelerin olduğunu ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.