Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi 4. Çeyrekte Büyümeye Döndü

Yaşam maliyeti krizinden kurtulamayan İngiltere, son çeyreğe ilişkin ekonomik büyüme verilerini yayımladı. İki kritik okuma da önceki tahminden iyi geldi.
İngiltere Ekonomisi 4. Çeyrekte Büyümeye Döndü
HABER GİRİŞ

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), 2022’nin son çeyreğine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verilerini yayımladı. Nihai okumaya göre Ekim-Aralık 2022 döneminde GSYİH, hem çeyreklik hem yıllık bazda büyüme kaydetti.

Önceki okumaların yukarı yönde revize edilmesi dikkat çekerken yıllık büyüme yaklaşık iki yılın en zayıf büyümesi (2021’in ilk çeyreğinde yüzde 7,7’lik daralmanın ardından) oldu.

İngiltere ekonomisi dördüncü çeyrekte önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 büyüdü.

Önceki tahmin, yüzde 0,4 büyüme yönündeydi. Öte yandan çeyreklik bazda ekonomi, yüzde 0,1 büyümeye yukarı yönlü değiştirildi. Önceki çeyreğe göre hanehalkı tüketimi, net turizm, ulaşım ve konut harcamalarındaki yüksek harcamaların etkisiyle yüzde 0,2 artış kaydetti. Üçüncü çeyrekte bileşende yüzde 0,3 daralma olmuştu.

Artış, yüksek kalan enflasyona ve artan borçlanma maliyetlerine rağmen gerçekleşti. Bununla birlikte dördüncü çeyrekte daha yüksek yatırım harcamaları ve daha yüksek devlet tüketimi oldu.

Bugünkü revize edilmiş GSYİH rakamlarını değerlendiren ONS Ekonomik İstatistik Direktörü Darren Morgan, ekonominin 2022’nin ikinci yarısında beklentilerden daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bunun telekomünikasyon, inşaat ve imalatın tahminlerden iyi gelmesiyle yönlendirildiğini ekledi. Morgan, hanehalkının son çeyrekte hükümetin enerji faturaları için desteğiyle daha fazla tasarruf yaptığını aktardı. Bu arada İngiltere’nin ödemeler dengesi açığının daraldığını da belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın