Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Ekonomist: Memur ve Emekli Maaşlarından Tasarruf Edilmeli

100 milyar liralık harcama kesintisi planlanan kamuda tasarruf paketi bugün kamuoyuyla paylaşıldı. Yetersiz görülen paket için dikkat çeken bir öneri geldi.
İngiliz Ekonomist: Memur ve Emekli Maaşlarından Tasarruf Edilmeli
HABER GİRİŞ

Bugün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ile birlikte kameraların karşısına geçen Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in açıkladığı kamuda tasarruf ve verimlilik paketine ilişkin değerlendirmeler gelmeye devam ediyor.

Paket içeriğinin tasarruf elde etmede yetersiz kalacağı eleştirileri sürerken, dikkat çeken bir öneri İngiliz ekonomist Timothy Ash tarafından geldi.

Türkiye ekonomisini yakından takip eden ünlü ekonomist, paket içeriğinin maaş giderleri dahil edilmediği için yetersiz kaldığı çıkarımında bulundu.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Temmuz ayında zamlanması beklenen memur ve emekli maaşlarında kesintiye gitmeden enflasyonla mücadelenin yetersiz kalacağını savundu.

Ash, “Türkiye – Şimşek, 100 milyar liralık harcama kesintisi açıkladı. Yatırımlarda yüzde 15 kesinti ve yeni işe alımlarda, araç alımlarında ve kamu binası inşaatlarında üç yıl kısıtlamalar. Fakat bunlar, kamu maaşları ve emekli maaşlarında gerçek bir kısıtlama olmaksızın enflasyonu düşürmek için yeterli mi?” çıkışını yaptı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.