Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF’den ABD-Çin Gerilimi için Daha Fakir Dünya Uyarısı

Artan ABD-Çin gerilimlerine atıfta bulunan IMF, bölünmüş bir dünyanın muhtemelen daha fakir bir dünya olacağı konusunda uyardı.
IMF’den ABD-Çin Gerilimi için Daha Fakir Dünya Uyarısı
Yorum

Uluslararası Para Fonu (IMF), dün yayımladığı raporda küresel gerilimlerin denizaşırı yatırımları kesintiye uğratabileceğini ve sonunda dünyanın gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 2’si kadar uzun vadeli bir kayba yol açabileceğini belirtti. Bu kayıpların eşitsiz bir şekilde dağılmasını muhtemel olarak değerlendirdi.

IMF’nin raporu, ABD ile Çin geriliminin tırmandığı bir zamanda geldi ki uluslararası kuruluş da dünyanın en büyük iki ekonomisine atıf yaptı.

Dünya çapında ülkelerin ve politika yapıcıların üretimi yurt içine veya güvenilir ülkelere taşıyarak tedarik zincirlerini daha esnek hale getirmenin yollarını aradıklarını ve bunun doğrudan yabancı yatırımın parçalanmasına yol açacağını belirtti.

ABD ile Çin arasındaki artan gerilim ortamında kabul edilen Washington’un CHIPS and Science Act’ı (Çip üretimi ve bilim yasası) gibi son yasa tasarılarına işaret etti.

ABD çip üretimini artırmak için müttefiklerini yanında durmaya çağırırken Çin’in Japonya’yı ABD çip ihracatı kısıtlaması konusundaki çağrısı, parçalanmaya son örneklerden.

Aynı zamanda Çin’de Amerikan Ticaret Odası tarafından yapılan yakın zamanlı bir anket, benzer şekilde, doğrudan yabancı yatırımın Çin’den uzaklaştığını gösterdi.

Raporunda jeopolitik gerilimlerin finansal riskleri artırabileceği konusunda uyaran IMF, paranın artık jeopolitik olarak yakın ülkeler kabul edilen ülkelere aktığını söyledi.

Söz konusu arkadaş desteğinin yükselişinin en çok daha az gelişmiş pazarlara zarar verebileceğini öngören IMF, “Gelişmekte olan piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler, gelişmiş ekonomilerin yatırıma erişiminin azalmasından özellikle etkileniyor” ifadelerini kullandı.

IMF ekonomistleri, “Bölünmüş bir dünya muhtemelen daha fakir bir dünya olacaktır” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu