Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Jeopolitik Gerilimler Finansal Riskleri Artırabilir

IMF, jeopolitik gerilimlere ve ayrışmalara dikkat çekerek bunun küresel ekonomi için büyük bir risk oluşturabileceğini vurguladı. İşte detaylar;
IMF: Jeopolitik Gerilimler Finansal Riskleri Artırabilir
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF), yayımladığı Küresel İstikrar Raporu’nda jeopolitik gerilimlere ve ayrışmalara vurgu yaparak küresel ekonomik endişelerin arttığını paylaştı. Raporda, jeopolitik gerilimlerin ortaya çıkardığı finansal ayrışmanın ödeme sistemlerini ve varlık fiyatlarını etkilediği vurgulandı.

Jeopolitik gerilimlerin artmasının sınır ötesi sermaye hareketlerinde ani bir tersine dönüşe sebep olabileceğine dikkat çekilerek bunun etkisinin gelişmiş ekonomilerden çok yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler için daha belirgin olduğu ifade edildi.

Bu durumun bankaların fonlama maliyetlerini yükselterek karlılıklarını azalttığını, özel sektörde verdikleri kredileri düşürerek makro-finansal istikrar riskleri oluşturduğu paylaşıldı.

Finansal ayrışmanın olumsuz iç ve dış etkiler karşısında uluslararası risk çeşitlendirme fırsatlarını azaltarak uzun vadede makro-finansal hareketliliği şiddetlendireceği bildirildi.

“Sistematik Yaklaşıma İhtiyaç Var”

Raporda politik yapıcıların jeopolitik gerilimlerdeki yükselişle alakalı potansiyel finansal risklerinin farkında olmaları gerektiği, kaynakların bu doğrultuda belirlenmesi, yönetilmesi ve hafifletilmesi gerektiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

IMF’nin paylaştığı yazıda artan gerilimlerin finansal sisteme nasıl aktarılabileceğini daha iyi saptamak için stres testleri ve senaryo analizlerini kullanan sistematik bir yaklaşımın gerekliliğine dikkat çekildi.

Jeopolitik gerilimlerin finansal istikrarı tehdit ettiği ifade edilirken finansal kısıtlamaların getirilmesinin artan belirsizlik ve gerilimle tetiklenen sınır ötesi kredi ve yatırım çıkışlarını, bankaların borç çevirme risklerini ve fonlama maliyetlerini artırabileceği kaydedildi.

“Büyük Çıktı Kayıplarına Sebep Olabilir”

Jeopolitik tarafların uzun vadede ortaya çıkmasından kaynaklanan yabancı yatırım ayrışmasının büyük çıktı kayıplarına sebep olabileceği belirtildi.

Küresel entegrasyonu güvene almak için çok taraflı gayretlerin direkt yabancı yatırım ayrışmasının büyük ve yaygın ekonomik maliyetlerini düşürmenin en iyi yollardan biri olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın