Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Kripto Paralara Yönelik Düzenleyici Eylem Planını Paylaştı

IMF tarafından hükümetlerin kripto paralara yönelik nasıl düzenlemeler yapması gerektiğini belirten eylem planı yayımlandı.
IMF Kripto Paralara Yönelik Düzenleyici Eylem Planını Paylaştı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından kripto varlık politikası hakkında bir makaleyi yayımlandı. “Kripto Varlıklar İçin Etkili Politikaların Unsurları” başlıklı makale, makrofinansal, yasal ve düzenleyici ve uluslararası koordinasyon konularını ele alan dokuz politika ilkesinden oluşan bir çerçeve geliştirdi.

Önerilen ilkeler temel olarak analiz, izleme ve korumayı vurguluyor. Makalenin ilk maddesinde, “Para politikası çerçevelerini güçlendirerek parasal egemenliği ve istikrarı koruyun ve kripto varlıklarına resmi para birimi veya yasal ihale statüsü vermeyin.” ifadeleri aldı.

Son yıllarda kripto para sektöründe yaşanan iflaslara atıfta bulunan makalede, ülkelerin bu gibi durumları öncelik haline getirmesi gerektiği ve aksiyon aksiyon alınmasının şart olduğu vurgulandı.

IMF’nin eylem planı, El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinin ardından geldi. Ülkelerin bu hamleleri, IMF tarafından net bir dille eleştirilmişti.

Tavsiyeler arasında kripto varlıklar konusunda aşırı sermaye akışlarına karşı vergi kuralları ve yasalar ile tedbirler alınması, tüm kripto piyasa aktörleri için gözetim zorunlulukları geliştirilmesine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Yönetim kurulu, makaledeki önerilerle aynı fikirde olduğunu ifade etti ve üyelerin genel olarak kabul ettiğini söyleyerek, yasal ödeme aracı olarak kripto konusundaki konumunu özellikle onayladı.

IMF, merkez bankası dijital para birimine (CBDC) kripto para biriminden daha olumlu bakıyor. Geçen yıl Temmuz ayında yapılan açıklamada, CBDC’lerin geleneksel varlıklara alternatif olabileceği bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın