Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF G20 Ülkelerine Dikkat Çekti: Şoklar Dünyayı Olumsuz Etkiliyor

IMF tarafından yayınlanan son raporda, gelişmekte olan ülkelerde yaşanan piyasa şoklarının dünya ekonomisini olumsuz etkilediğine dikkat çekildi.
IMF G20 Ülkelerine Dikkat Çekti: Şoklar Dünyayı Olumsuz Etkiliyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayınlanan bir rapora göre, G20’de gelişmekte olan ekonomilerdeki yurt içi şoklar küresel ekonomideki büyümeyi giderek daha fazla etkiliyor.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’den, temerrüde eğilimli Arjantin’e kadar uzanan bu ülkelerin, özellikle ticaret ve emtia değer zincirleri yoluyla küresel ekonomiyi olumsuz etkiledikleri belirtildi.

IMF, bir sonraki toplantı öncesinde yayımlanan Dünya Ekonomik Görünümü raporunun bir bölümünde, “2000 yılından bu yana, G20 gelişmekte olan piyasalarındaki, özellikle Çin’de yurt içi şoklardan kaynaklanan yayılmalar arttı ve artık gelişmiş ekonomilerdeki şoklardan kaynaklanan şoklarla karşılaştırılabilir” ifadelerini kullandı.

Ekonomilerin iç içe geçmiş doğası, hem uzak ülkelerdeki şokların zengin dünyaya yönelik risklerini hem de ekonomilerin yeniden güçlenmesi durumunda alabilecekleri desteğin altını çiziyor.

Raporda, G20’deki gelişmekte olan on ekonomi Arjantin, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Türkiye’nin 2000 yılından bu yana küresel GSYİH’daki toplam paylarını iki katından fazla artırdığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

IMF yayılma risklerinin 2000’li yılların başlarından bu yana Çin’in öncülüğünde neredeyse üç kat artarken, Brezilya, Hindistan ve Meksika’dan yayılma riskleri de orta düzeyde arttığını belirtti.

Çin’in yüksek seviyedeki yerel yönetim borçlarının altyapı yatırımlarını sınırlandırması ve emlak piyasasının serbest düşüşünün dördüncü yılına girmesi nedeniyle uzun süren ekonomik olumsuzlukların üstesinden gelmek için mücadele ettiği ifadeleri yer verildi. Bu nedenle tüketici ve yatırımcı güveninin baskı altında olduğu vurgusu yapıldı.

IMF, Rusya ekonomisinin Asya’ya yönelmesinin yayılma etkilerinin yönünü değiştirebileceğini bildirdi. Raporda gelişmekte olan piyasalar genelinde son 20 yılda yıllık ortalama yüzde 6’lık büyümenin yavaşlayacağı uyarısı yer aldı ve orta vadeli büyüme görünümü yüzde 3,7’ye düşürüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.