Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Başkanı: Faizler Yıl Ortasında Düşmeye Başlayabilir

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Dubai’de düzenlenen zirvede açıklamalarda bulundu ve küresel ekonominin yumuşak iniş yapacağından emin olduklarını söyledi. İşte detaylar;
IMF Başkanı: Faizler Yıl Ortasında Düşmeye Başlayabilir
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2024 yılında faiz indirimlerine başlayacağına kesin gözüyle bakıyor. FED’in faiz kararını alırken göz önüne aldığı enflasyon verisi 13 Şubat Salı günü açıklanacak.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, IMF’nin küresel ekonominin yumuşak iniş yapacağından emin olduğunu söyledi. IMF, merkez bankalarının faiz oranlarını 2024 ortasına doğru düşürmeye başlayabileceklerini düşünüyor.

Dubai’de Dünya Hükümetleri Zirvesi’nde konuşan Georgieva, küresel ekonominin uzun süredir hayali kurulan yumuşak inişi gerçekleştireceğinden son derece emin olduklarını vurguladı.

“Savaş Uzarsa Ekonomiler Olumsuz Etkilenir”

IMF Başkanı, piyasaları beklenmedik senaryolara karşı da uyardı. Orta Doğu’daki krizlere dikkat çekti ve İsrail-Hamas arasındaki savaşın uzaması durumunda bunun çok sayıda ülkenin ekonomisini olumsuz etkileyeceğini bildirdi. Çatışmanın uzun sürmesinden korktuğunu, bunun gerçekleşmesi halinde yayılma riskinin de artabileceğini sözlerine ekledi.

Georgieva, 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada jeopolitik risklerin büyümeyi etkilediğini söylemişti.

GCM Yatırım Banner

FED, 31 Ocak tarihinde politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 seviyesinde sabit bıraktı. Karar metninde hedeflenen enflasyon rakamına ulaşılasıya kadar faiz indirimine gidilemeyeceğine yönelik mesajlar yer aldı. Banka, ülkede enflasyonun yüzde 2 seviyesine inmesini hedefliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın