Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Başkanı: BOE Çok Hızlı ve Uygun Hareket Etti

İngiltere'nin yeni Başbakanı Truss'ın vergi indirimi paketine yönelik IMF Başkanı Georgieva'dan olumlu değerlendirme geldi. İşte detaylar...
IMF Başkanı: BOE Çok Hızlı ve Uygun Hareket Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’de geçtiğimiz Eylül ayının başlarında Boris Johnson’ın yerin geçen Liz Truss, Başbakan olur olmaz ülkedeki krizi çözmek adına çalışmalara başladı. Ardından Truss, 50 yılın en büyük vergi indirimi olarak adlandırılan paketi açıkladı. Bu duyuruyla sterlin 37 yılın en düşük seviyesine geriledi. İngiltere’nin bu hamleleriyle ilgili Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva değerlendirmede bulundu.

BOE Çok Hızlı ve Uygun Hareket Etti

Al Arabiya televizyonuna konuşan IMF Başkanı Georgieva, İngiltere’de açıklanan paketin piyasaları alt üst ettiğini fakat İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) çok hızlı ve uygun bir şekilde hareket ettiğini söyledi.

İngiltere’nin maliye ve para politikası arasında tutarlılığı sağlamak için harekete geçen güçlü kurumları olan olgun bir ülke olduğunu belirtti.

Enflasyon Oranları Merkez Bankalarını Zorluyor

IMF Başkanı, paketin nasıl uygulanacağı konusunda değişiklikler olduğunu ve Bütçe Sorumluluk Ofisi’nin bağımsız görüşlerini açıklayacağını ifade etti. Enflasyon oranlarının dünya çapındaki merkez bankalarını faiz oranlarını yükseltmek için kararlı adımlar atmaya zorladığını ekledi. Bu sıkılaştırmanın sorumlu maliye politikasıyla eşleştirilmesinin kritik önem taşıdığını aktardı.

Başkan aynı zamanda ABD Merkez Bankası’na (FED) uyarıda bulunarak aldığı kararların dünyayı etkilediğini ve buna karşı dikkatli olması gerektiğini belirtti. Enflasyonun daha çok yoksulları etkilediğinin altını çizdi.  Fed’in sorumluluğun çok yüksek olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu