Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlk Kez Konut Alacakların Dikkatine! TÜGEM Yetkilisi Özelmacıklı Açıkladı

TÜGEM Başkan Yardımcısı Özelmacıklı, ilk kez konut alacaklara yönelik düzenleme hakkında açıklama yaparak , kampanya kapsamında kredi faiz oranları ve yararlanma şartlarını konuştu.
İlk Kez Konut Alacakların Dikkatine! TÜGEM Yetkilisi Özelmacıklı Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de konut fiyatlarındaki yükseliş ev sahibi olmak isteyen vatandaşı olumsuz yönde etkiliyor. Yakın bir zamanda Knight Frank tarafından açıklanan rapor gerçeği gözler önüne sermişti. Hal böyleyken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz geçen hafta ilk kez konut alacaklara destek sağlanacağını duyurmuştu. Bugün konuya yönelik konuşan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkan Yardımcısı Mustafa Hakan Özelmacıklı, Eylül ayında detayların netleşmesini beklediklerini dile getirdi.

TÜGEM yetkilisi Özelmacıklı, Yılmaz’ın açıklamalarına bakıldığında bu düzenlemenin aslında konut edinimini kolaylaştırmayı hedeflediğini söyledi.

Özelmacıklı, “Tabi konut edinimi dediğimizde gerek birinci el gerekse de ikinci el konutlarda aslında konuta erişebilirliğin özellikle ilk kez ev sahibi olacak kişiler için yeni bir model oluşturmasını bekliyoruz.” dedi.

İnşaat firmalarının yeni konut üretiminden çekindiğini vurgulayarak ipotekli satışlar ve kiralık talebinin de yükselmesi konutta krizin daha da derinleştiğini belirtti.

Bu sorunlardan dolayı söz konusu düzenlemenin sektörün önemli bir beklentisi olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“Faiz Oranı Yüzde 1,20-1,50 Seviyesinde Olabilir”

Düzenleme kapsamında konut kredisi hakkında konuşan Özelmacıklı, kredi vade oranında da bir uzatma beklediklerini dile getirdi.

TÜGEM Başkan Yardımcısı Özelmacıklı, “ Özellikle kalıcı mortgage dediğimiz ve 120 ay dışında 15 yıl yani 180 aya kadar bir vadelendirme mümkün olabilir.” dedi.

Bunun yanında şu anda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bazı sınırlamaları olduğunu belirterek gerek birinci el gerekse de ikinci el konutlarda kredilerde kısıtlı bir tutar söz konusu olduğunu kaydetti.

Yeni kampanya detayları çok belli olmasa bile sektör tarafından 1.20-1.50 aylık faiz oranı seviyelerinin talep edilebileceğini söyledi.

Kampanyadan yararlanabilecekler konusunda sınırlamanın olabileceğini belirten Özelmacıklı, taşınmazı alacağı şehirde yakın zamanda (son 1 yılda) konut satmamış olmak ve hisseli bir konuta sahip olsa da hisse oranının yüzde 50’den fazla olmaması gibi kriterlerin olabileceğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.