Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz’dan OVP Açıklaması: Enflasyonda Hedef Tek Hane

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, finans dünyasının temsilcileri ile buluştu ve Orta Vadeli Ekonomi Programı’ına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Cevdet Yılmaz’dan OVP Açıklaması: Enflasyonda Hedef Tek Hane
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program (OVP) hazırlıkları kapsamında, İstanbul Finans Merkezi’nde (İFM) finans dünyasının temsilcileriyle bir araya geldi. Yılmaz, OVP hazırlıkları kapsamında, iş dünyası, işçi, işveren ve memur sendikası temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Gelecek günlerde de tarım sektörü temsilcileri ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği organizasyonuyla bütün illerden iş dünyası temsilcilerini dinleyeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, dengeyi sağlarken esas yapılması gerekenin, sosyal refahı artırmak zorunda olan bir ülke olarak yatırımları düşürmek değil, tasarrufları artırmak ve yatırımları sağlıklı tasarruflarla, kaynaklarla desteklemek olduğunu söyledi.

Türkiye finans sektörünün son 20 yılda büyük bir gelişim gösterdiğini belirten Yılmaz, bu sektöre yönelik düzenlemelerin gelişmiş ülkelerle oldukça paralel bir şekilde yürüdüğünü ifade etti.

Yılmaz: Enflasyonda Tek Hane Hedefleniyor

Yılmaz açıklamalarının devamında, 2026 perspektifinde hazırlayacakları OVP’nin hedefinin tek haneli enflasyona kavuşmak olduğunu vurguladı. Bu çerçeveyi Merkez Bankası’yla birlikte hükümetin hedef birliği içinde ortaya koyacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

OVP’nin üçüncü bir ayağını ise yapısal reformlar olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Bu noktada iki etki var. Bir tanesi orta vadeli somut etkiler. İkincisi de beklenti kanalıyla kısa vadeli etkiler, her ikisini de önemsiyoruz. Yapısal reformlar yapabilen ülkeler orta vadede somut değişimler yapabildikleri gibi, kısa vadeli olarak da beklentileri güçlendiren ülkelerdir.” ifadelerini kullandı.

Finans kesiminin önemli öneri ve tavsiyeleri olacağına inandığını belirten Yılmaz, geçiş sürecinde olduklarını, belli politikalarda güncellemeler gerçekleştirdiklerini ve bu geçiş sürecinde de sistemin iyi işlemesinin, tek tek aktörlerin pozisyonlarının önünde olması gerektiğini düşündüklerini söyledi. (AA)

İlk Kez Konut Alımı Desteklenecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, konut arzını artırmak adına çalışma yürüttüklerini ve ilk konut edinimini özellikle daha güçlü şekilde teşvik edecek mekanizmalar üzerinde durduklarını söyledi.

İlk konutunu almak isteyenler için destek sağlayacaklarını duyuran Yılmaz, “Merkez Bankası ve BDDK’nın çalışması var. Önümüzdeki dönemde yeni adımlar bekliyoruz. Konut maliyetlerini düşürmek ve ulaşımını artırmak durumundayız” açıklamasında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın