Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlk Evim İlk İş Yerim Projesinde Geri Sayım Başladı!

Sosyal konut projesi kapsamında yer alan arsa ve iş yeri başvuruları yarın başlıyor. Başvuru koşul ve detaylarını sizler için derledik…
İlk Evim İlk İş Yerim Projesinde Geri Sayım Başladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) yürütülen “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyasının başvuruları yarın açılacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bugün konuya ilişkin sosyal medya hesabında paylaşım yaparak projenin başvuru tarihini hatırlattı.

Twitter üzerinde paylaşım yapan Bakan Kurum, İlk Evim İlk İş Yerim projesinde yarın yeni bir gün olduğunu söyleyerek, “Kendi işini kurmak, arsaya kendi evini yapmak isteyenler 7 Kasım’a kadar başvurabilir. Detayları cumhurbaşkanımız kabine toplantımız sonrası duyuracak” dedi.

Proje kapsamında TOKİ tarafından yapılacak konutların başvuruları 14 Eylül’de başlamıştı. Ancak arsa ve iş yeri başvuruları Ekim ayına sarktı.

İlk Etapta 28 İlde 10 Bin İş Yeri İçin Başvurular Kabul Edilecek

Proje kapsamında toplamda 50 bin iş yeri yer alsa da yarın açılacak başvurular, projenin ilk ayağı olacak ve ilk etapta 28 ilde 10 bin iş yeri için başvurular kabul edilecek.

Proje kapsamı kamuoyuyla ilk paylaşıldığında 100 bin arsa ve 10 bin iş yeri, 5 yılda 250 bin arsa ve 50 bin iş yeri yapılması planlanıyordu. Fakat yoğun talep gösterildiği için arsa sayısında artışa gidildi. Arsa sayısı 1 milyona çıkarıldı.

GCM Yatırım Banner

Bu sebeple yarın açılacak başvuruların kapsamında 1 milyon arsa ve 10 bin iş yeri bulunuyor. Projenin ilk etabında yer alan il ve iş yeri inşa sayıları şöyle:

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Ordu, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da 100 adet.

Arsa Satışında Faiz Uygulanmayacak

Projede, arsa fiyatlarının 192 bin 500 TL olduğu, taksit miktarının 1.604 liradan başlayacağı öğrenildi. Hisseli arsalarda fiyat 112 bin 500’den, taksit miktarı ise 937 liradan başlayacak.

Piyasa fiyatının yüzde 30 altında fiyatlara satışa çıkarılacak arsalar, 10 yıl vadeyle ve sıfır faizle vatandaşa sunulacak.

Elektrik ve su altyapıları tamamlanmış olan arsalar, imar planı yapılmış ve inşaat yapmaya hazır halde teslim edilecek.

İş Yeri Satışında Faiz Uygulanacak

Piyasa fiyatının yüzde 40 altında fiyatlara satışa çıkarılacak işyerlerinin fiyatı 350 bin liradan, taksitleri ise 2 bin 633 liradan başlayacak. En büyük iş yerinin fiyatı 1 milyon 300 bin lira, taksit miktarı 9 bin 750 lira olacak.

Başvuranlardan iş yeri bedelinin yüzde 10’u peşin alınacak. Kalan borç, 120 ay vade ile ödenecek. Her 6 ayda memur maaşı artış oranına göre taksit miktarı artacak.

İş Yeri Başvuruları Nasıl Olacak

Kendi işini kurmak isteyenler için iş yeri başvuruları, e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. İnternet dışında il merkezlerinde Halk Bankası, ilçelerde ise Ziraat Bankası şubeleri üzerinden de başvurular alınacak.

İş yeri için başvuranlardan, iş yeri açma belgesi, ustalık belgesi, ilgili oda kayıt belgesi veya vergi mükellefi olmak, e-ticaret yapıldığına dair nace kodu gibi bilgileri gösterir belgeler istenecek.

Ayrıca başvuranın, eşinin ve ergin olmayan çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması gerekiyor.

Vatandaşların, iş yeri için 2 bin lira başvuru bedeli ödemesi gerekiyor. Kurada başvurana iş yeri çıkmaması halinde bu bedel iade edilecek.

Arsa Başvuruları Nasıl Olacak

Arsa başvuruları yalnızca Ziraat Bankası vasıtasıyla yapılacak. Arsa ve iş yeri başvurularında yer alan şartlar arasında öncelikle Türk vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmak gerekiyor.

Başvuru yapacak kişilerin, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı ya da o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmaları zorunluluğu var. Yoksul ve dar gelirli olmak da şart arasında yer alıyor.

Ayrıca arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin ya da ergin olmayan çocuğunun ev yapmak için arsaya ya da apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması gerekiyor.

Vatandaşların, arsa için 500 lira başvuru bedeli ödemesi gerekiyor. Kurada başvurana arsa çıkmaması halinde bu bedel iade edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.