Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İklim Değişikliği Davos’a Öncülük Etse de CEO’ların İlk 10 Riski Arasında Değil

İklim değişikliği Davos'a öncülük etse de CEO'lar için ilk 10 risk arasında bile değil. İşte detaylar;
İklim Değişikliği Davos’a Öncülük Etse de CEO’ların İlk 10 Riski Arasında Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

“Sürdürülebilir iş” kurumsal dünyada bir moda haline geldi ve iklim değişikliği, bu yılki Davos’ta siyasi ve iş liderlerinin bir araya gelmesinde kilit bir konu olarak ortaya çıktı. Zaten WEF 2020 için en büyük beş riskin tamamını çevre ile ilgili olarak belirtti.

Ancak Pazartesi günü yayınlanan bir CEO anketi, iklim değişikliği konularının ticari büyümeye yönelik ilk 10 tehdit arasında bile sıralanmadığını gösterdi. PwC tarafından yapılan ankette, CEO’lar şirketlerinin büyüme beklentileri için en büyük tehditler sıralamalarında iklim değişikliği ve çevresel zararları 11. risk olarak belirledi.

Bir numaralı endişeleri ise aşırı düzenleme olarak ortaya çıktı. PwC International Başkanı Bob Moritz, Pazartesi günü yaptığı açıklamada üst düzey yöneticilerin iklimle ilgili sorunları bir meydan okumadan ziyade bir fırsat olarak gördüklerini söyledi.

Bu yılki anketin CEO’ların iklim değişikliğini farklılaşma için bir fırsat olarak gördüklerini gösterdiğini anlattı ve şöyle konuştu:

CEO İklim Değişikliği Fırsat Olarak Görüyor “Aslında iklimle ilgili girişimleri tedarik zinciri yönetimimize, müşteri deneyimimize, mal ve hizmetlerimizin üretimine dahil edebiliriz ki bu diğerlerine göre fırsat yaratır. Çünkü satın alan paydaşlar aslında şu anda farklılaşmaya çalışıyor. Aynı şekilde farklılaşan diğer grup da çalışanlar. Çok daha fazla işçi aktivizmi görüyoruz. Dolayısıyla bir kuruluş iklim üzerine odaklanmamışsa, insanların bu kuruluşlara katılmak istemelerini sağlama olasılıkları daha düşüktür.”

PwC Eylül ve Ekim 2019’da 83 bölgede 3.501 CEO’ya anket yaptı.

PwC CEO Anketi EY direktörü Carmine Di Sibio Salı günü CNBC’ye yaptığı açıklamada; “Burada müşterilerimizden, CEO’lardan ve arkadaşlarımdan duyduğum her şey, bugün her şey paydaş sermaye ve iklim etrafında dönüyor” dedi.

Son altı ay içinde ABD CEO’larıyla sürdürülebilirlik ve iklim hakkında konuşurken büyük bir fark gördüğünü ve bunun dikkat çekici olduğunu kaydetti. Şu anda bir şirketin döngüsel ekonomi yaratmak ve karbon ayak izini azaltmak için ne yapacağına dair çok fazla konuşma olduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu