Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci Günde 7 Milyon Satış Lotu! SURGY Devre Kesti

Halka arzların bir geleneği haline gelen tavan serileri erkenden bozulmaya başladı. Borsanın çiçeği burnunda GYO şirketi 2. işlem gününde taban gördü.
İkinci Günde 7 Milyon Satış Lotu! SURGY Devre Kesti
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 2023 yılı halka arzları bir gelenek başlattı ve yaklaşık 10 günlük tavan serisiyle işlem gördü. Dolayısıyla bu durum yüksek enflasyon ortamında parasını korumak isteyen çok sayıda yatırımcıyı bünyesine çekti. Ancak yılın bitmesine sadece 15 gün kalmışken, tavan serilerinde bozulma görülmeye başlandı.

Dün borsada işlem görmeye başlayan 2 yeni halka arzdan biri olan Sur Tatil Evleri, geleneği bozacak hamleler yapıyor. Normalde halka arz olan şirket borsadaki ilk işlem gününde yüzde 10 tavanla açılış yaparken, SURGY kodlu hisseler bunda zorlanıyor.

Dün ilk işlem gününde beklenenin aksine tavandan işleme başlayan Sur Tatil Evleri ilerleyen dakikalarda tavana ulaşabildi.
Son Halka Arzlar Taban Tablosu
Kaynak: Garanti e-Trader

Bugün borsadaki ikinci gününe başlayan hisseler yüzde 0,56 oranında yükselişle güne başladıktan sonra yükselmeye başladı. Ancak yüzde 5 civarında yükseldikten kısa süre sonra negatif bölgeye geçiş yaptı. 7 milyona yakın satış lotu beklerken, 5 milyona yakın alış lotu bekliyor.

Hisseler 49,18 liradan halka arz olduktan sonra ilk işlem gününde 54,05 liradan işlemlere başlangıç yaptı. Dün 52,85 lira seviyesini de gören hisseler, günü tavandan tamamlamayı başardı. Bugüne ise pozitif başlamasına karşın tavana gitmekte zorlandı. 54,35 liradan güne başladıktan sonra 57,95 liraya kadar yükseldi ve devamında yüzde 4’ü aşan kayıpla 52 liraya indi. TSI 10:30 sularında ise devre kesicide işlem görmeye başladı.

Sur Tatil Evleri ile birlikte işlemlere başlayan Kuzey Boru (KBORU) ise ikinci işlem gününde de tavanda seyrediyor. Hisseler 36,20 liradan halka arz edildikten sonra dün bugün 43,80 liraya ulaştı ve devre kesicide işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Son günlerin kötü halka arzlarından birisi de Batı Ege GYO (BEGYO) oldu. Hisseler 5. işlem gününde tavan bozarak tabana gitti. 3 liradan halka arz olan hisseler, 4,38 liraya kadar yükseldikten sonra dün 3,95 liraya indi. Bugün ise 3,56 liraya inerek tabandan devre kesti.

Yeni halka arzlardan olan Şeker Yatırım ve Çates Elektrik de tabandan işlem görmeye başladı. Bugün borsadaki ilk işlem gününe başlayan Mega Metal (MEGMT) ise tavandan açılış yaparak 28,30 liralık halka arz fiyatını 31,12 liraya yükseltti.

SURGY’nin de borsadaki kötü performansıyla birlikte son iki GYO şirketi ve yatırımcıları aradığını bulamadı. Bu durum halka arz çılgınlığı bitti mi sorularını akıllara getirirken, şu anda talep toplayan Avrupakent GYO borsada nasıl bir performans gösterecek haftaya göreceğiz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.