Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çılgınlık Bitti mi? Yeni Halka Arzlar Tavanda Duramıyor!

Borsa İstanbul'da halka arz çılgınlığı bitti mi? Son birkaç halka arz kısa sürede tavan serisini bozmaya başladı. Küçük yatırımcı için işler iyi gitmiyor!
Çılgınlık Bitti mi? Yeni Halka Arzlar Tavanda Duramıyor!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul için 2023 yılı değerlendirmelerini incelediğimiz zaman halka arzların yılı olduğu yorumunu sıklıkla görüyoruz. Tavan serilerinin ortalama 10 günü bulmasıyla birlikte her halka arza daha fazla katılımcı geldi. Bu durum karşısında uzmanlar endişelerini dile getirirken, borsa hakkında bilgisi olmayan kişilerin bu durumdan en nihayetinde kazançlı değil zararda çıkacağı söyleniyor.

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) Kasım sonu itibarıyla açıkladığı verilere göre 2023 yılında 49 şirket halka arz oldu ve 99.188.753 adet yatırımcı halka arza katıldı. Halka arzlardan toplanan tutarın ise 66,30 milyar lira olduğunu açıklamıştı. Bu rakamlar yeni halka arz olan şirketlerle birlikte 15 günde fazlasıyla değişti.

Bugün itibarıyla yeni halka arzlardaki tavan serisinin çözüldüğü görülüyor. Büyük ilgi gören Çates Elektrik (CATES) 7 Aralık’ta işlem görmeye başladı ve 5. günde tavan bozarak düşüşe geçti. CATES 57,15 liradan halka arz olduktan sonra 5. işlem gününde 91,95 liraya yükseldi ve ardından 68,35 liraya indi. Bugünkü işlemlerde ise yüzde 7’yi aşan kayıpla 69,9 lirada seyrediyor.

Çates Elektrik ile aynı zamanlarda işleme başlayan Batı Ege GYO ve Şeker Yatırım hisseleri de bugün itibarıyla tavan bozdu.

Şeker Yatırım hisseleri (SKYMD) TSİ 10:45 sularında yüzde 3,07 yükselişle 12,77 lirada seyrediyor.
SKYMD hisse Fiyatı - 14.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler 6 Aralık’ta 7 liradan işleme başladıktan sonra 6 gün boyunca tavan fiyatta seyretti. 7. işlem gününde tavan bozan hisseler, 13,61 liraya tırmandıktan sonra 11,8 liraya kadar geriledi. Aralık ayında işleme başlayıp en uzun süre tavanda duran şirket Şeker Yatırım oldu.

GCM Yatırım Banner

Bugün Batı Ege hisseleri 5. işlem gününe tabandan başlangıç yaptı. Hisseler yüzde 10’a yaklaşan kayıpla devre kesti ve 3,95 lirada 57,5 milyon lottan fazla satış emri bulunuyor.

Batı Ege, Şeker Yatırım ve Çates Elektrik öncesinde aynı zamanda talep toplamaya başlayan 3 şirket; 1000 Yatırımlar Holding, Ekos Teknoloji ve Agrotech Yüksek Teknoloji olmuştu. BINHO kodlu hisseler 9 gün aralıksız tavan görürken, Agrotech 6 günlük tavan sonrasında bir buçuk gün dalgalanıp yeniden tavan serisine başlamıştı.

Ekos Teknoloji (EKOS) ise son dönemin en uzun süre tavanda kalan halka arzı oldu. 12 günlük aralıksız tavan serisinin ardından bir miktar gevşeyen hisseler, kısa süreli tavan gördükten sonra gerilemeye başladı. Bugünkü işlemlerde ise yüzde 5’e yakın kayıpla 32,02 lirada geziyor. Ekos 12,77 liradan halka arz olduktan sonra 43,9 liraya tırmandı ve yüzde 344 kazanç getirdi.

Borsa İstanbul’da bugün itibarıyla işlem görmeye başlayan Kuzey Boru (KBORU) ve Sur Tatil Evleri (SURGY) tavanda işlem görüyor. Ancak SURGY açılışta biraz şaşırttı ve yüzde 4 civarında yükselişle işlemlere başladı. Alışık olduğumuz tabloda ise direkt yüzde 10 artışla tavandan işleme başlamasıydı.

Halka arzlardaki son tablo “çılgınlığın sonuna geldik mi acaba” sorularını akıllara getiriyor. Halka arz olmak isteyen şirketler SPK’dan onay beklerken, 2024 yılında ilginin nasıl olacağı şimdiden merak konusu…

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın