Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arzlara 100 Milyona Yakın Yatırımcı Katıldı

İlginin yoğun bir şekilde sürdüğü halka arzlarda, her şirkete ortalama 3-4 milyon arasında yatırımcı katılıyor. Peki 11 ayda halka arzlarda neler oldu?
Halka Arzlara 100 Milyona Yakın Yatırımcı Katıldı
HABER GİRİŞ

Halka arz rüzgarı tüm hızıyla devam ediyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), hemen hemen her hafta birkaç şirketin halka arzını onaylayarak, borsaya giriş yapmasının önünü açıyor.

Geçen hafta talep toplama işlemi gerçekleşen Çates Elektrik, Batı Ege GYO ve Şeker Yatırım’a normalden biraz daha az talep gelse de katılımın genel olarak yoğun bir şekilde sürdüğünü söylemek mümkün.

Bu hafta da Mega Metal, Kuzey Boru ve Sur Tatil Evleri için talep toplama işlemi gerçekleşecek.

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, borsaya ilginin ve halka arzların gelecek yıl da devam edeceğini söyledi. Halka arzlara ilginin çok yoğun olduğu 2023 yılında, 11 ayda toplamda 49 şirket halka arz edildi.

MKK Halka Arz Verileri
Kaynak: MKK

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre yılın 11 ayında halka arzlara katılan yatırımcı sayısı 99 milyon 188 bin 753 oldu.

GCM Yatırım Banner

Bu şirketlerin halka arz büyüklükleri 66,3 milyar lira seviyesinde olurken, şu ana kadar en büyük tutar 6 milyar 825 milyon TL ile TAB Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye ait.

Ocak-Ekim döneminde 45 şirket halka arz edilmiş ve bunların elde ettiği gelir 62,13 milyar TL olarak kaydedilmişti.

SPK tarafından onay bekleyen halka arzlar arasında yer alan diğer bazı şirketler şöyle; Koç Metalurji A.Ş., Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş., Horoz Lojistik Kargo Hizmetleri ve Ticaret A.Ş., Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş., Zen Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş., Oba Makarnacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Sümer Varlık Yönetim A.Ş. olarak devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın