Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracatçıların Seçim Sonrası Yüksek Kur Beklentisi Gündemde

Uzun zamandır döviz kuru için enflasyondaki artış oranında yükseliş arzu eden ihracatçılar seçim sonuçlarının netleşmesiyle ekonomi yönetimine yüksek kur çağrısında bulundu.
İhracatçıların Seçim Sonrası Yüksek Kur Beklentisi Gündemde
HABER GİRİŞ

İhracat çarkının dönmesi için kurun artması gerektiği çağrısını geçen yıldan bugüne sürdüren ihracatçılar, seçim sonuçlarının netleşmesiyle taleplerini daha yüksek sesle dile getirmeye başladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nden (İTHİB) sonra bir çağrı da Ege İhracatçı Birlikleri’nden geldi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, sandık gündeminin ardından artık kur gündeminin konuşulmasını istedi.

Paylaştığı yazılı açıklamada yeni kurulacak kabinenin ilk işinin ihracat için döviz kuruna eğilmek olduğunu belirterek, seçime gidilirken ekonomi yönetiminin döviz üzerinde artırdığı baskıya atıf yaptı.

İş dünyasının finansmana erişim güçlüğü çektiğinin altını çizerek, “İhracatçılarımızın rekabetçiliğini olumsuz etkileyen döviz kurlarının kademeli bir şekilde ihracatçının rekabetçiliğini sağlayacak şekilde gerçek değerine gelmesi sağlanmalıdır. İş dünyasının krediye ulaşabilmesinin yolu açılmalıdır” dedi.

Döviz kurundaki artışa ek olarak enerji fiyatları için de iyileştirme beklediklerini söyleyen Eskinazi, “Enerji fiyatları Türk ihracatçısının rekabetçiliğine katkı sağlayacak seviyelere düşürülmelidir. Bu adımlar hızlıca atıldığı takdirde 2023 yılının ikinci yarısında ihracat ve turizm gelirlerinin artmasıyla ülkemizin döviz sıkışıklığını giderebiliriz” diye ifade kullandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.